iDNES.cz

Vzácného sýce srazilo na Havlíčkobrodsku auto, křídlo mu zpevňuje drát

  15:54
O velmi vzácného pacienta momentálně pečují v Záchranné stanici Pavlov u Světlé nad Sázavou. Ze zranění po srážce s autem se tam léčí sýc rousný. „Je to sova, která se na Světelsku nevyskytuje. K nám se dostane tak jednou za rok,“ vysvětluje ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Tento sýc rousný, pták, jenž obývá spíše vyšší nadmořské výšky, zřejmě přes oblast Světelska nedávno jenom přelétával. V Nové Vsi u Světlé nad Sázavou ho srazilo auto. Křídlo má sova škaredě zlomené, kost byla nárazem rozdrcena. | foto: Stanice Pavlov

Sýc rousný obývá spíše vyšší nadmořské výšky. Najdeme ho především v pohraničních horách. Obývá ale i některé části Vysočiny. Vyskytuje se například ve Žďárských vrších a zahlédnout tuto vzrůstem menší sovu lze i v okolí nejvyššího vrchu Vysočiny, na Javořici. Vyhledává převážně pusté smrkové lesy. V České republice je sýc rousný chráněný jako silně ohrožený druh.

Do pavlovské záchranné stanice tuto sovu přivedlo zranění způsobené střetem s autem.

„Domníváme se, že přes Světelsko jenom přelétávala a během toho ji u Nové Vsi u Světlé nad Sázavou srazilo auto. Křídlo má poměrně škaredě zlomené a kost byla i poměrně dost rozdrcená. Nyní je v karanténním boxu, aby měla co nejméně pohybu, křídlo bylo v klidu a mohlo srůst. V únoru se chystáme na kontrolu k veterináři. Křídlo se znovu zrentgenuje, veterinář se pokusí vytáhnout drát, který sýci rousnému dal,“ popisuje Karafiát.

Následovat bude pobyt ve voliéře. „Pokud se ukáže, že se sýc nedokáže plně zotavit a zraněné křídlo nepoužívá, zůstane u nás už natrvalo, protože ve volné přírodě by se neuživil,“ konstatoval šéf záchranné stanice, jež se stará o volně žijící živočichy.

Kalous přišel o křídlo, u cesty ležel nejspíš několik dní

Trvalým obyvatelem stanice se nedávno stala další sova. Kalous ušatý se do stanice v Pavlově dostal ve zbídačeném stavu ještě před Vánoci. Auto ho srazilo nedaleko Humpolce. Náraz mu poškodil křídlo, které veterinář musel amputovat.

Podle pracovníků záchranné stanice ležel zraněný kalous na zemi zřejmě několik dní, protože zranění už bylo poměrně staré. Naštěstí si ho všiml nálezce, který zavolal do stanice, a to sově zachránilo život.

Právě úrazy ptáků, jež srazila u silnice auta, řeší nyní v záchranné stanici nejčastěji. Důvodem je to, že se dravci a sovy stahují v tomto ročním období k silnicím, kde je pro ně větší šance najít potravu v podobě mršiny nebo přebíhajících hrabošů.

zpět na článek