Žďárská poliklinika za koronaviru živoří, ani lékaři se odměn nedočkali

  8:44
Výpadky příjmů a zároveň zvýšené náklady. Tak dopadla pandemie koronaviru na žďárskou polikliniku, která poskytuje zdravotnické služby obyvatelům města i řady okolních spádových obcí. A ačkoliv byli její zaměstnanci přímo vystaveni riziku nákazy, žádné odměny se nedočkali.

Budova polikliniky ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Poliklinika většinu svých prostor sice pronajímá lékařům a dalším subjektům, provozuje ale i vlastní oddělení, například rehabilitační či radiologické. Do ztrát se tato městská příspěvková organizace loni nedostala jen díky svým rezervám z minulých období.

Slíbenou podporu státu v podobě kompenzační vyhlášky nepovažuje ředitelka polikliniky Ilona Komínková za dostačující.

„A ostatní státní podpory se bohužel ambulantních zařízení netýkaly. Museli jsme se se ztrátami vyrovnat sami. Ač byli naši zaměstnanci přímo vystaveni riziku nákazy, žádné odměny se nedočkali. Situace pro ně nebyla a stále není jednoduchá, možnému riziku jsou vystaveni neustále,“ uvedla Komínková s tím, že si nasazení a odvedené práce zhruba čtyř desítek zaměstnanců polikliniky velmi cení.

Zatímco zpočátku pandemie docházelo k uzavřením soukromých ambulancí a redukci samotného provozu polikliniky, nyní jsou podmínky fungování nastaveny tak, aby byla omezení pro veřejnost co nejmenší.

Některé procedury byly zcela zrušeny

„Všechny naše provozy teď fungují, zrušeny byly pouze některé procedury na rehabilitaci, například inhalace či služby pro samoplátce. Ambulantní lékaři, kteří jsou na poliklinice v pronájmu, informují klienty o svém provozu prostřednictvím našich webových stránek. Většinou pacienty objednávají, aby zamezili jejich shromažďování v čekárnách,“ přiblížila Komínková.

Poliklinika se již také nepotýká s nedostatkem ochranných pomůcek. „Už jich máme dostatek, ale samozřejmě jejich pořizování znamená zvýšené náklady. Stejné je to i s dezinfekcí prostor. Nyní využíváme pomoci hasičů, kteří dokážou s použitím nového přístroje společné prostory vydezinfikovat v poměrně krátkém čase,“ popsala ředitelka.

Zařízení podle jejích slov pocítilo i propad daňových příjmů, což snížilo i příspěvek na provoz od zřizovatele. Snahou polikliniky je tedy neustálé hledání dalších zdrojů příjmů, jež by vylepšily hospodaření.

„V roce 2020 se nám povedlo uzavřít významné nájemní smlouvy na provoz naší laboratoře se společností MeDiLa a na provoz lékárny se společností Nobis Lékárny. I díky těmto smlouvám máme garantován další příjem financí tak nezbytných k provozu,“ podotkla Komínková.

Enormní zájem o respirátory

Partnerskou lékárnu polikliniky navštíví nyní podle jejího provozovatele denně přes tři sta padesát zákazníků, převážně z řad pacientů polikliniky. Jejich počet má stále stoupající tendenci.

Hojně poptávaným zbožím jsou vzhledem k probíhající pandemii covidu-19 ochranné pomůcky a související sortiment.

„Vnímáme větší poptávku po dezinfekčních gelech, rouškách a antigenních testech na covid–19. Samostatnou kapitolu samozřejmě tvoří respirátory FFP2, o něž je enormní zájem. S ohledem na současnou situaci patří do kategorie častěji poptávaného zboží i vitamíny na podporu imunity,“ přiblížila vedoucí lékárny Renata Valehrachová.

Lidé ze Žďáru i okolních obcí stále častěji využívají i možnost dovážky léků domů. Služba slouží pacientům, kteří se ocitli v karanténě a léky z receptu jim nemá kdo vyzvednout. Po telefonu jen nadiktují kód e-receptu a případně i seznam volně prodejných přípravků, jež chtějí doručit s předepsanými léky.

„Zároveň se s pacientem domluvíme na čase doručení a úhradě zboží. Samotné předání probíhá zásadně bezkontaktně,“ zdůraznila Renata Valehrachová.

Na žádné nové vybavení letos nebude

I vzhledem k napjaté finanční situaci neplánuje poliklinika na tento rok nákup žádného nového vybavení. Bude mimo jiné splácet úvěr, který si vloni vzala na pořízení skiagrafického rentgenu. Moderní přístroj za 6,3 milionu korun již slouží pacientům.

„Letos se zaměříme spíše na opravy. Chtěli bychom vymalovat alespoň část budovy. I přes výpadek příjmů nyní město zafinancovalo do instalace protipožárního elektronického systému pro zajištění bezpečnosti budovy. Některé výmalby jsou v důsledku těchto prací v nevyhovujícím stavu, a bude tedy nutné postupně vymalovat všechny společné prostory,“ dodala k plánům Ilona Komínková. Elektronická signalizace vyšla na necelého 1,2 milionu korun.

Pro letošek je v rozpočtu města na provozní výdaje polikliniky vyčleněno zhruba 1,8 milionu korun. V této částce je zahrnuta rovněž podpora lékařské pohotovostní služby.