Řidiči při sněžení odstavili kamiony na dálnici D1, vozy překážely sypačům

  11:36
Deset pokut rozdali policisté nad ránem řidičům kamionů na D1 na Vysočině. Důvodem bylo špatné parkování na dálničním tělese a připojovacích i odbočovacích pruzích. Stojící kamiony byly překážkou v provozu a ještě víc komplikovaly už tak problematickou situaci na dálnici.

Během sněžení mnozí řidiči odstavili kamiony přímo na dálnici. Policie rozdala deset pokut. | foto: Policie ČR

„Problém, kdy si řidiči kamionů dělají přestávky tam, kde nemají, se neustále opakuje. Řidiči argumentují tím, že nemají parkovací plochy, ale to je neopravňuje k tomu, aby stáli na místech, kde tvoří překážku,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Aniž by policisté dopředu tušili sněhovou nadílku a problémy na dálnici, naplánovali si na dnešní časné ráno kontrolu parkování kamionů.

„Situace se sjízdností nebezpečí špatného parkování kamionů jen umocnila,“ dodala Čírtková.

Mnozí řidiči dlouhých souprav si příliš nelámali hlavu s tím, kde zastaví a zahájí povinnou bezpečnostní přestávku. Zastavili v připojovacích i odbočovacích pruzích, na sjezdech i nájezdech na dálnici. Mnohde kamiony představovaly nebezpečnou a neosvětlenou překážku v provozu.

Podle Dany Čírtkové byly odstavené kamiony pro ostatní řidiče tím nebezpečnější, že v noci byla dálnice pod sněhem.

Na vozovce to klouzalo a v mnohých případech odstavené kamiony bránily zimní údržbě.

„Řidič profesionál prostě musí vědět, že na dálničním tělese nemůže zaparkovat a zahájit přestávku,“ dodala policejní mluvčí s tím, že je jen na řidiči, kde si najde vhodné místo. A to i v případě, kdy je jako na D1 odstavných ploch málo a všechna místa jsou obsazená.

Nehoda D1 zastavila, řidiče museli policisté budit

Noc na D1 na Vysočině byla pro policisty hektická z více důvodů. Ke zmíněné plánované kontrolní akci se přidala nehoda, která se stala na 105. kilometru dálnice ve směru na Brno hodinu po půlnoci.

Přes všechny jízdní pruhy zde zůstal stát havarovaný kamion, v němž utrpěl lehké zranění hlavy jeden ze dvou řidičů. Sanita ho odvezla na ošetření do jihlavské nemocnice.

Provoz na dálnici musel být na dvě hodiny zcela zastaven. „Vzhledem k počasí nebylo možné stanovit objízdnou trasu. Všechna vozidla musela do obnovení provozu zůstat stát v koloně na dálnici,“ popsala Čírtková.

I v této koloně mnozí z řidičů nevydrželi čekání a usnuli. Když se provoz podařilo obnovit, museli je policisté budit, aby odjeli. „Tito řidiči ale neparkovali, nýbrž stáli v koloně. Po probuzení pokračovali v jízdě,“ upozornila mluvčí.

Provoz na Vysočině byl ráno komplikovaný i na jiných místech. V noci vytrvale sněžilo, na většině území kraje od středečního rána napadlo asi dvacet centimetrů sněhu. Do dnešní desáté hodiny přijali policisté oznámení o osmi nehodách.

„Přijali jsme i pět oznámení týkající se komplikací na komunikacích. Na Chotěbořsku došlo před půl devátou ke střetu vozidla a traktoru. Ke střetu dvou vozidel došlo také u Hamrů nad Sázavou,“ přidala druhá z policejních mluvčí na Vysočině Jana Kroutilová.

Policie pokutovala špatně parkující kamiony na D1 už v březnu 2018