iDNES.cz

Za štěně z ciziny muž podvodníkům poslal přes 200 tisíc, psa dodnes nemá

  11:48
Těžko uvěřitelný případ vyšetřují třebíčští policisté. Obrátil se na ně muž, který se pokusil z ciziny koupit štěně rasy Jack Russell, jenže naletěl podvodníkům. Během půl roku od něj pod různými záminkami vylákali více než 200 tisíc korun, muž ale dodnes žádného psa nemá.

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vše začalo už na jaře, kdy si zájemce všiml na internetovém portálu inzerátu, jehož prostřednictvím údajný majitel prodával štěně.

Nabídka se zájemci zalíbila, a tak na ni zareagoval. Potěšilo ho, že vlastník psa chtěl zaplatit „pouze“ přepravu zvířete ze sousední země.

„Po e-mailové komunikaci zájemce uhradil několik tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Přesto se zájemce ve stanoveném termínu štěněte nedočkal. Naopak přišel požadavek na další platbu, a to za veterinární kontrolu.

„Po zaplacení obdržel zájemce zprávu, že zvíře nepřežilo převoz. Byla mu nabídnuta vysoká finanční kompenzace, ale s podmínkou uhrazení poplatků spojených s vyplacením této částky. Zájemce tomu opět vyhověl,“ konstatovala Kroutilová.

Pak už se kupující ocitl v kruhu podvodů, z něhož jako by nebylo úniku. Neustále se objevovaly další a další důvody, za co v souvislosti s koupí psa musí zaplatit. „Kupující měl pocit, že když už zaplatil tolik peněz, musí s platbami pokračovat,“ dodala policejní mluvčí.

Došlo i na výhrůžky právními následky

Postupem času na muže podvodníci vyvíjeli čím dál větší tlak. Došlo dokonce na výhrůžky právními následky v případě nezaplacení. „Komunikace probíhala různými cestami a s protějšky různých identit,“ podotkla Kroutilová.

Vše trvalo až do října. Za půl roku tak zájemce o psa utratil v součtu více než 200 tisíc korun, štěněte se však nedočkal. Teprve pak se obrátil na policisty. Ti případ začali vyšetřovat jako podvod, za nějž hrozí až pětileté vězení.

Policisté zároveň apelují na občany, aby byli zejména při nákupech na internetu maximálně obezřetní a pokusili se veškeré inzeráty ověřovat.

„Vyplatí se udělat si vlastní průzkum v recenzích nebo vyzkoušet, zda není na internetu zveřejněna zkušenost někoho jiného s obdobnou nabídkou. Také pomůže celou situaci osobně probrat s někým nezúčastněným,“ poradila policejní mluvčí.

Autor:
zpět na článek