Turisté vyrazí Novoměstskem po stopách historických lyžařských osobností

  16:38
Po stopách lyžařských legend Novoměstska se vydají účastníci Pochodu srdcem Vysočiny. Akce, která se koná v sobotu 28. května, navazuje na tradiční Chiranskou padesátku a nabízí čtyři trasy různé délky, od pěti do pětadvaceti kilometrů.

Pochod volně navazuje na Chiranskou padesátku. V sedmdesátých a osmdesátých letech lákala tato akce tisíce turistů. | foto: Archiv MAFRA

Zájemci si mohou vybrat podle své kondice a schopností pětikilometrovou procházku, nebo jedenáct, patnáct či pětadvacet kilometrů dlouhý pochod. Startuje se ve Vysočina Areně v době od 8 do 10 hodin.

Pochod organizuje nemocnice společně s Nadačním fondem Nového Města na Moravě a firmou Medin. Volně navazuje na Chiranskou padesátku.

„V sedmdesátých a osmdesátých letech lákala tato akce tisíce turistů. Na tradici Chiranské padesátky jsme znovu navázali v roce 2018,“ připomíná mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová. Historicky nejvíc turistů absolvovalo pochod v roce 1985, kdy se jej zúčastnilo rekordních 4 046 lidí.

Účastníci dostanou na startu mapu s vyznačenou trasou, mohou si ji také stáhnout do svých mobilních telefonů.

„Pochod je vhodný pro jednotlivce i rodiny s dětmi,“ zve zájemce mluvčí. Občerstvení na účastníky čeká na jednom z kontrolních stanovišť, a to v Rokytně, a také v místě startu a cíle, tedy ve Vysočina Areně. Tam bude připravený i doprovodný program včetně zkoušky vsazení dlah a hřebů na zlomeniny do umělé kosti nebo selfíček s kostlivcem Karlem.

Organizátoři pochodu se inspirovali novoměstským Rokem lyžařů, a proto letošní ročník dostal podtitul Po stopách lyžařských legend a průkopníků lyžování.

„Turisté se vydají například do Rokytna za Adolfem Slonkem, který ve své stolařské dílně vyrobil první lyže v regionu,“ popisuje mluvčí.

Další zastávkou bude nejvýše položená obec v celém kraji Studnice, kde žil Cyril Musil, československý reprezentant v běhu na lyžích a také bojovník proti nacismu a komunismu. Kadov je zase spojený se jménem osmnáctinásobného mistra republiky Františka Šimona, Tři Studně proslavil lyžařský rod Fouskových. Tři nositelé jména Vít Fousek se v minulosti stali mistry republiky v královské disciplíně, tedy běhu na padesát kilometrů.

Startovné Pochodu srdcem Vysočiny je stanoveno na částku 140 korun, děti do 18 let zaplatí poloviční obnos.

Autor: