Žďár už nechce víc psů ve městě, razantně zvýší poplatky za jejich chov

  14:04
Žďár nad Sázavou od ledna razantně zvýší poplatky za psy. V některých případech se zvednou o desítky procent, v jiných i na pětinásobek. Výši poplatků radnice upravuje po mnoha letech. Chce docílit toho, aby počet psů ve městě už nenarůstal. Majitelé psů by na oplátku uvítali lepší servis ze strany města.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

„Zjistili jsme, že obecně závazná vyhláška o poplatku ze psů byla naposledy aktualizována v roce 2007. Některé ceny dokonce byly už z roku 1991,“ zdůvodňuje zvýšení místostarostka Ludmila Řezníčková.

Podle nového sazebníku zaplatí majitel za prvního psa v rodinném domě místo 300 korun rovnou pětistovku, za každého dalšího pak dvanáct stovek místo dosavadních 900 korun za rok.

„V bytových domech za prvního psa zaplatí 1 200 korun, za každého dalšího psa 2 000 korun. Dosud byl poplatek 900, cena za druhého psa zůstávala stejná,“ srovnává místostarostka.

Zdražení se dotkne i obyvatel místních částí, tedy Mělkovic, Radonína, Stržanova a Veselíčka. Místo stovky je bude pes stát pětkrát tolik.

Aby si lidé uvědomili, že pokud mají třeba šest psů, tak to zaplatí

Zvýšení se však nemusejí obávat senioři. „Zákonná sazba pro lidi nad 65 let je 200 korun za psa, za každého dalšího zaplatí 300 korun,“ zmínila Ludmila Řezníčková.

Pro srovnání: v Novém Městě na Moravě platí pejskaři v rodinných domech aktuálně za prvního psa 400 korun, za dalšího 600 korun. V Jihlavě 500 korun, respektive tisíc korun, v Havlíčkově Brodě 750 a tisícovku.

Každý pes musí být očipován

Pro pejskaře je zvýšení poplatku dalším výdajem navíc. Nově je plošně povinné čipování psů. Jeho cena se pohybuje od 300 do 600 korun. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty ve výši až 20 tisíc korun.

„Pro psy toho relativně dost děláme, chceme, aby si lidé uvědomili, že pokud mají třeba šest psů, tak to zaplatí. Chceme je vychovávat k tomu, aby počet psů tolik nenarůstal,“ zmínila žďárská místostarostka i určitou regulaci.

Podle aktuálních údajů je ve Žďáře nad Sázavou přihlášeno 1 239 psů. Město také eviduje třiatřicet neplatičů. Otázka je, kolik psů mají majitelé ve městě „načerno“.

Dá se očekávat, že by kvůli zvýšení poplatku došlo k regulaci psů, případně k jejich nenahlášení?

„Myslím, že se zvýšení poplatku pravděpodobně na zmiňovaných problémech neprojeví,“ reagoval vedoucí městské policie Martin Kunc. Strážníci řeší nejčastěji problémy s venčením psů a jejich ztrátu.

Pejskařům chybí odpadkové koše i sáčky na exkrementy

Žďárští pejskaři se mohou těšit také na jednu novinku. Město pro ně připraví psí park ve Vodárenské ulici, což si letos místní odhlasovali v takzvaném participativním rozpočtu. V něm mohou prosazovat drobné projekty.

ff„Půjde o veřejně přístupný a oplocený prostor určený pro venčení a socializaci psů,“ uvedla už dříve místostarostka.

Někteří oslovení pejskaři si od města představují lepší servis. Hlavně jim chybí více odpadkových košů a sáčky na exkrementy přímo v terénu. „Na krátké stezce z Vojnova Městce do Krucemburku jsou dva koše i s pytlíky. To ve Žďáře na spoustě míst není běžné,“ vadí Zuzaně Šustrové, která ve městě provozuje psí školu.

„Koše chybí například na stezce od Hubertky do Radonína, naopak je dobře, že jsou u Pilské nádrže k dispozici sáčky,“ přidává se chovatelka Ilona. Uvítala by například speciální psí pisoáry neboli „očurávací“ patníky, které už některá města zřizují.

Podle Řezníčkové si můžou pejskaři vyzvednout bezplatné sáčky na exkrementy přímo na úřadě. Jejich umístění v terénu považuje za problematické. „Je to o lidech. Mají dost podmínek k tomu, aby po svých psech uklízeli a vhodili exkrementy do koše,“ míní politička.

Autor: