Nové Město končí s pronájmem parkovacích míst, lidé se kvůli nim hádali

  15:52
Na dvou stovkách parkovacích míst v Novém Městě na Moravě se do konce roku změní režim. Až dosud byla vyhrazená těm motoristům, kteří si je celoročně pronajali. Nově budou sloužit pro všechny. Systém pronajímání parkovacích míst se podle radnice ukázal být neefektivní a působil mezi lidmi spory.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Nedostatek parkovacích ploch byl ve městě dlouhodobým problémem už dřív, lidé nechávali stát auta různě po ulicích na nevhodných místech či na zeleni. Začali jsme to řešit právě regulací parkování, mimo jiné pronajímáním vyhrazených míst rezidentům bydlícím v daných ulicích,“ popsal novoměstský starosta Michal Šmarda.

Lokality s tímto typem předplacených stání se nacházely například v ulicích Radnická, Budovatelů, Hornická, Žďárská, Mendlova či Pavlovova. Dohromady šlo o přibližně 200 míst. Roční pronájem plochy vyšel zájemce na 2 400 korun. Parkování měli lidé takto zarezervováno přímo na SPZ svého vozidla.

Zpočátku dle starosty novinka fungovala, ale jak aut přibývalo a o parkovací prostor začala být nouze, dělal systém mezi lidmi zlou krev.

„Pokud máte lokalitu, kde je 200 bytů, 100 parkovacích míst a z té stovky je čtvrtina vyhrazená, tak má sice 25 lidí komfort, ale zbývajících 175 obyvatel je zákonitě naštvaných,“ shrnul Šmarda.

Lidem tak už počátkem letošního roku přestaly být rezervace vydávány a nyní jen „dobíhají“ ty již předplacené. V příštím roce by měla být volná už všechna někdejší rezidentní stání.

Nezbývá než budovat další a další parkoviště

Jako jediné řešení nedostatku parkovacích míst se v Novém Městě ukázalo zřizovaní dalších, na což se radnice, i v závislosti na četných diskusích s veřejností, v poslední době zaměřuje.

Nejvíce nových možností, kde odstavit automobil, přibylo v Tyršově ulici. Tam loni a letos vznikla místa jak v její horní části, tak pod gymnáziem.

„Dohromady je to přes sedm desítek míst,“ uvedl starosta. Další lokality s několika novými parkovacími plochami jsou například v Purkyňově, Hájkově a Mendlově ulici nebo v lokalitě Holubka.

S finanční podporou města v současné době rozšiřuje parkovací možnosti ve Žďárské ulici ještě tamní nemocnice, kde má řidičům posloužit více než tři desítky dalších míst.

Tím ale Novoměstští ještě nekončí, budování prostor pro parkování bude jednou z priorit radnice i v dalších letech.

„Jako jedny z prvních přijdou po Novém roce na řadu ulice Budovatelů a Hornická, kde by mohlo být hotovo ještě v roce 2022. Plánujeme tam přes dvacet nových míst,“ řekl Šmarda s tím, že náklady se pohybují v jednotkách milionů korun. Například výstavba v ulici Budovatelů má stát kolem šesti milionů.

Výhledově se připravuje i vznik parkovacích ploch kupříkladu pod nemocnicí v ulici Pavlovově, dále v Mendlově či Křičkově ulici, na starém sídlišti či v lokalitě Betlém, kde se budou místa pro parkování budovat v rámci chystané celkové rekonstrukce čtvrti.

Lidé si pravidla parkování zopakují v kvízu

Nová parkoviště vítají i novoměstští strážníci, kteří přestupky týkající se chybného odstavení aut řeší pravidelně. „Největší potíže jsou samozřejmě kolem nemocnice, protože tam přijíždí přes den opravdu velké množství lidí, a pak na sídlištích - například v ulici Budovatelů,“ přiblížil Jiří Hradil, velitel tamní městské policie.

Mezi obvyklé prohřešky patří třeba stání na místě označeném žlutými čárami nebo odstavení auta bez použití parkovacích hodin na místech, kde to dopravní značka ukládá.

Řidiči tak ale podle strážníků chybují hlavně v době, kdy je v dané lokalitě opatření novinkou, postupně si pak na stanovené podmínky zvykají a situace se lepší.

„Pokuty za špatné parkování mohou být až do dvou tisíc korun, ale většinou to řešíme domluvou, když jde o první pochybení, nebo pokutou v řádu stokorun. Lidem se spíš snažíme situaci vysvětlit a poučit je pro příště,“ dodal Hradil.

Pro motoristy, již v problematice parkování tápou, si radnice se strážníky připravila i Kvíz novoměstského řidiče. V něm si lze pravidla - od zmiňovaných žlutých čar, použití parkovacích hodin až po dopravní značky - zopakovat. Kvíz je ke stažení na webu města.