V Jihlavě zavřou půlku přivaděče k D1, z exitu 112 do města nesjedete

  14:38
Dopravní komplikace a zdržení začnou s červencovými svátky řidičům v Jihlavě. Do druhé etapy se tam posunou práce na opravě dálničního přivaděče. Omezení se bude týkat 5,6 kilometru dlouhého úseku mezi D1 a sjezdem do ulice Romana Havelky. Mimo jiné budou v úseku zavřené všechny sjezdy a nájezdy.

Na přivaděči je nutné učinit mnoho zásadních opatření za desítky milionů korun. Trvat to bude několik let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Opravovat se bude pravý jízdní pás ve směru od D1 na Jihlavu a přilehlé větve mimoúrovňových křižovatek obsluhující opravovaný jízdní pás,“ popsal Martin Buček z tiskového odboru Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Tentokrát to bude znamenat výraznější dopravní omezení než první etapa, kdy se pracovalo ve středovém dělícím pásu. Řidiči se musejí připravit na uzavírky sjezdu z dálnice D1 na exitu 112, uzavření některých nájezdů a sjezdů obsluhujících přivaděč, na svedení provozu na přivaděči v obou směrech do jednoho jízdního pásu i snížení povolené rychlosti. Očekávat se dá rovněž zahuštění provozu v samotném krajském městě.

„Od 5. července do 15. října se bude k obousměrnému provozu po přivaděči využívat pouze jízdní pás vedoucí od Jihlavy na Havlíčkův Brod. Provoz bude vedený v režimu 1+1 jízdní pruh pro každý směr jízdy. Kromě snížení nejnižší povolené rychlosti vzniknou komplikace také na sjezdových a nájezdových větvích na exitu 112 ve směru D1 - Jihlava,“ avizovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Z přivaděče bude možné sjet jen na Jiráskovu

Zcela uzavřena bude sjezdová větev z D1 od Prahy i Brna ve směru do Jihlavy na exitu 112. Stopka pro řidiče se bude týkat také nájezdu od Havlíčkova Brodu na D1 ve směru na Brno.

Další omezení se bude týkat Pávova, kde budou sjezd i nájezd na přivaděč od D1 na Jihlavu uzavřeny. Stejně tak bude uzavřen sjezd ve směru od D1 a nájezd směr Jihlava na Pávově - průmyslové zóně. Uzavřený bude rovněž sjezd od D1 i nájezd na Bedřichově v ulici Smrčenská i sjezd ve směru od D1 do ulice Romana Havelky v Jihlavě.

„Řidiči, kteří budou potřebovat využít některou z uzavřených větví mimoúrovňových křižovatek obsluhujících jízdní pás ve směru na Jihlavu se budou moci otočit do protisměru přes mimoúrovňovou křižovatku na ulici Jiráskova a k odbočení využít příslušné větve mimoúrovňové křižovatky obsluhující levý jízdní pás,“ dodal Buček.

Omezení na jihlavském dálničním přivaděči na silnici 38 se dotkne desítek tisíc...

Pro ty, kteří pojedou po D1 a budou se chtít dostat do Jihlavy, bude oprava přivaděče znamenat využít sjezdu na exitu 104 u Větrného Jeníkova nebo exitu 119 u Velkého Beranova a poté do města pokračovat po silnicích nižších tříd.

„Řidiči budou na tuto situaci včas upozorněni dopravním značením, a to již na dálnici D1,“ informovala Dana Čírtková.

Na opravu pásu od Jihlavy dojde v přístím roce

Také policisté považují v rámci letošních letních dopravních uzavírek tento úsek za problematický.

„Tato situace s sebou může přinést možné komplikace a musíme počítat s tím, že mnohem silnější provoz bude na silnicích při průjezdu Jihlavou. Proto na bezpečnost a plynulost provozu budou dohlížet především dopravní policisté. Apelujeme proto na všechny řidiče, aby respektovali vyznačené objízdné trasy a dbali pokynů policistů,“ dodala Čírtková.

Opravu v pravém jízdním pásu zahájí ŘSD v úterý 5. července. Převedení dopravy by se mělo uskutečnit v noci na úterý, kdy je očekávaná nízká intenzita provozu.

„Do poloviny října tohoto roku se v pravé části jihlavského přivaděče bude pracovat na výměně vozovkového souvrství, opravě prvků odvodnění, záchytného systému a zabezpečení svahů proti odpadávání zeminy. Dále stavba řeší výměnu a doplnění svodidel,“ popsal práce Martin Buček.

V opravě levého jízdního pásu potom bude ŘSD pokračovat po zimní technologické přestávce na jaře 2023.

Dálniční přivaděč je nejvytíženějším úsekem silnic první třídy na Vysočině, podle posledního sčítání dopravy po něm za 24 hodin projede 27,5 tisíce vozidel.