Města kvůli covidu ruší novoroční ohňostroje, ušetří tím desítky tisíc

  8:54
Ohňostroje bývaly v mnoha městech na přelomu roku tradicemi, tuto zimu však není jisté, zda je lidé budou moci sledovat. Světelná show totiž bývají hojně navštěvovaná, což nejde ruku v ruce s vládními protikoronavirovými opatřeními. Některá města proto takové akce s předstihem ruší.

Letošní novoroční ohňostroj v Jihlavě byl tišší než v minulosti a zřejmě definitivně poslední. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Oznámit zrušení oblíbeného novoročního ohňostroje se už rozhodl například Žďár nad Sázavou.

„Jedná se o akci, která vždy přiláká velké množství lidí. Ti přicházejí hlavně na náměstí, ale scházejí se ke sledování i na jiných místech, odkud je dobrý výhled. Nebylo by v našich silách jejich nežádoucímu shlukování nijak zabránit,“ vysvětlila žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Na radnici ale zrušením akce kromě jiného ušetřili - náklady vyčleněné na novoroční podívanou činí kolem 50 tisíc korun na samotnou ohňovou show, na dalších zhruba 25 tisíc pak vyjde doprovodný program na náměstí Republiky.

Ani ve Velkém Meziříčí příchod Nového roku nezahájí město ohňostrojem. Ten však není definitivně zrušen, ale pouze odložen.

„Podle vyjádření ministra zdravotnictví není pravděpodobné, že by do konce prosince opatření umožnila shromažďování stovek lidí. Z tohoto důvodu jsme k danému rozhodnutí přistoupili. Současně se však nebráníme myšlence, abychom si ohňostroj společně užili v náhradním termínu,“ okomentoval rozhodnutí velkomeziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

Do nákupu ohňostroje město každoročně investuje kolem 50 tisíc korun.

Nejasná je zatím situace v Třebíči. Tam počítají s tím, že by k obloze v první den roku 2021 rachejtle přece jen mohly létat. Avšak vzhledem k tomu, že tradiční místo konání - Karlovo náměstí - prochází rozsáhlou rekonstrukcí, je akce naplánována v třebíčské lokalitě Hrádek.

Jihlavští zastupitelé chtějí videomapping

V Jihlavě zastupitelstvo schválilo, že klasický novoroční ohňostroj tentokrát vystřídá v poslední době čím dál populárnější videomapping. I když to nebylo úplně názorově jednotné stanovisko.

Někteří zastupitelé poukazovali na to, že je klasický ohňostroj, který lze sledovat i z okna nebo balkonu, z epidemiologického hlediska bezpečnější než audiovizuální show, kvůli které je nutné přijít na náměstí. Zastupitelé ale přesto nakonec odhlasovali přesun 180 tisíc korun v rámci rozpočtu na pořízení videomappingu, tedy na vznik samotného videa. Technické zajištění na místě pak vyjde na zhruba 100 tisíc korun.

Tématem má být skladatel Gustav Mahler a promítání je naplánováno na budovu České pošty na Masarykově náměstí. Pokud nebude akci možné kvůli epidemii uskutečnit, přesune se na další rok.

Vítání nového roku 2020 stálo město 92 tisíc korun. Z toho 65 tisíc korun bylo za ohňostroj a dalších pět tisíc za ozvučení náměstí.

Pyrotechniku omezte, žádá občany Brod

Rozhodnutí, zda světelnou show na přelomu roku kvůli pandemii covid19 organizovat, či nikoliv, jsou ušetřena města, kde tuto podívanou vůbec nepořádají. Mezi ně patří na Vysočině například Pelhřimov nebo Havlíčkův Brod.

V Havlíčkově Brodě navíc vedení města apeluje na obyvatele, aby omezili rovněž odpalování vlastní zábavní pyrotechniky. Tato kampaň je výsledkem iniciativy výboru pro životní prostředí, jenž myšlenku na omezení ohňostrojů razí už od loňského roku. Argumentuje především tím, že nejrůznější rachejtle a petardy mají negativní vliv na životní prostředí a ruší lidi, zvláště pak malé děti, i domácí a volně žijící zvířata.