Na Vysočině otevřou další očkovací centrum, vakcíny ale v kraji chybí

  15:42
Na Vysočině se otevře další očkovací centrum. Umístěno bude ve sportovní hale v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Při plné kapacitě denně obslouží až 300 lidí. O chod zařízení se společně s městem postará lékařka Eliška Brussmannová. K otevření chybí poslední formality a především zásoby vakcíny.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Dolaďujeme poslední detaily s Krajem Vysočina. Předpokládáme, že do centrálního registračního systému se Přibyslav dostane do 19. dubna. Od té doby se k nám zájemci budou moci hlásit. Očkovat první klienty bychom mohli zhruba o týden později,“ informoval přibyslavský starosta Martin Kamarád.

Očkovací centrum vzniká v budově sportovní haly. Ovšem nebude zřízeno na hrací ploše, ale v šatnách. Je to jednodušší pro splnění hygienických podmínek i třeba z hlediska přívodu vody. K samotné vakcinaci budou připraveny dvě očkovací kóje. Od dětského hřiště bude do objektu zajištěn bezbariérový přístup.

Chod centra musí zajistit zdravotnické zařízení. V Přibyslavi se o to postará místní obvodní lékařka. „Jsme těsně před finišem. Kraj Vysočina nám právě vznik očkovacího centra schválil,“ oznámila Eliška Brussmannová ve středu dopoledne.

Plánuje, že právě ona sama zajistí lékařský personál. S obsazením centra ale pomohou i další instituce. Sestry, které budou vakcíny aplikovat, dodá Český červený kříž. Administrativu pak obstarají vždy tři pracovníci města v rámci své pracovní doby, o víkendech na dohodu.

Lékařka dokonce plánuje vytvoření mobilního týmu. Ten by objížděl zejména seniory a hůře pohyblivé a vakcínu jim podával v domácím prostředí.

Očkování se v celém kraji prakticky zastavilo

„Všechno už máme zajištěné, připravené. Čekáme jen na zařazení do rezervačního systému. Poté se k nám jeho prostřednictvím bude moci objednat každý. A čekáme také na vakcíny, kterých je teď velký nedostatek,“ konstatovala Brussmannová.

S očkovacími látkami je na Vysočině momentálně opravdu problém. Zásobování vázne i ve velkých očkovacích centrech, která jsou v každém z pěti okresních měst. Nyní se proto podává prakticky výhradně jen druhá dávka. Mnoho nových zájemců ještě ani nemá termíny.

O vlastní očkovací centrum Přibyslav stála už od února. Tehdy radnice nechala očkovat klienty svého domova s pečovatelskou službou. Zjistilo se při tom, že hlavně pro seniory má podání vakcíny v místě bydliště velké výhody. „Pro mnoho z nich by cesta do nejbližšího centra, které je v Havlíčkově Brodě, byla skoro nemožná,“ vysvětluje starosta Kamarád.

Výdaje města za očkovací centrum se budou pohybovat v řádu desítek až nižších stovek tisíc. Na vrub radnice půjde též dezinfekce a úklid prostor i jejich osazení informačními tabulemi. Výraznější stavební úpravy nejsou třeba.

Na Vysočině je nyní osm očkovacích center, Přibyslav má být devátá. Vedle pěti okresních měst byla zřízena i v Třešti a Telči, očkuje se i v novoměstské nemocnici. Další centra by mohla vzniknout ve Velkém Meziříčí, kde by jeho chod zaštítila Fakultní nemocnice Brno, nebo v Počátkách.

Zahájení očkování v prvním vakcinačním centru na Vysočině: