I v době covidu se památky chystají na sezonu a plánují akce pro turisty

  12:02
Hrady a zámky na Vysočině se připravují na jarní otevření. I přes nejistou situaci kolem covidu se uklízí, renovuje a v plánu je rovněž řada akcí. S jarem začíná - či vstupuje do dalších etap - i plno větších rekonstrukcí.

Hrad v Lipnici nad Sázavou na letošek chystá noční prohlídky, středověký turnaj i výstavu unikátní Lipnické Bible. Už v dubnu však začne výměna střešní krytiny na Thurnovském paláci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na blížící se start návštěvnické sezony se památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) chystají i navzdory nejistým vyhlídkám. Netuší totiž, zda se budou moci jejich brány otevřít v obvyklých, většinou květnových termínech.

Mnoho akcí pro veřejnost, jež jsou v hradech a zámcích pro letošek v plánu, některé navíc přeložené už z loňské „covidové sezony“, tak nyní organizátoři chystají takzvaně „do zdi“.

„Kulturní akce se nám za stávající situace samozřejmě špatně plánují, ale zatím počítáme s tradičními a velice populárními letními nočními prohlídkami. V září připravujeme středověký Turnaj svatého Samsona,“ popsal Marek Hanzlík, kastelán hradu v Lipnici nad Sázavou.

Stěžejní bude podle něj i výstava Lipnická bible 1421-2021, jež má prezentovat výjimečnou rukopisnou bibli, dokončenou na Lipnici v roce 1421. V jednání je její zapůjčení ze sbírek washingtonského Museum of the Bible.

Počítá se s koncerty, divadlem i festivaly

Řadu plánů mají na nadcházející sezonu v zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, přezdívaném moravské Versailles. Třeba v červenci se tu má odehrát koncert 4 Tenoři či ikonický muzikál Noc na Karlštejně. V přípravě je i Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Podle kastelána Radima Petra ale není nic z toho jisté. Přípravu na turisty kvůli tomu ale nezanedbávají.

„Od minulého týdne větráme a začínáme odkrývat nábytek. Přehozy pereme a opět chystáme na podzim,“ vyjmenoval kastelán. Obroušené a nově natřené jsou i všechny lavičky v areálu. V květnu se navíc na zámek vrátí filmaři, aby tam natočili závěrečný díl minisérie Marie Terezie.

Srpnový koncert kapely Čechomor, z loňska přesunuté oslavy 25. ročníku mezinárodního festivalu Concentus Moraviae, divadelní představení Strašidlo cantervillské, výstava kovových děl nebo 35. ročník festivalu Folkové prázdniny. To je jen malá ochutnávka z toho, co chystá na léto zámek v Náměšti nad Oslavou.

„Nenudíme se, ale bez návštěvníků to není ono,“ konstatoval kastelán Marek Buš.

Dodal také, že v památce teď probíhá i běžná údržba, dále restaurování historické podlahy v jedné z místností reprezentačních prostor i restaurování klasicistních vrat mezi nádvořím a parkem. V přípravě je obnova omítek, restaurování oken a kamenných prvků jižní stěny zámku.

Opravy v Telči, na Lipnici i v Jaroměřicích

Ostatně rekonstrukční práce se letos v různé míře dotknou i dalších památek NPÚ. Zřejmě nejvíce se budou stavbaři a restaurátoři činit v zámku v Telči, kde v rámci projektu Růže Vysočiny probíhá rozsáhlá obnova vybraných částí renesanční stavby. Návštěvníkům bude proto v nadcházející sezoně umožněna jen prohlídka soukromých apartmánů posledních majitelů zámku.

Také již zmíněný hrad Lipnice brzy ovládne stavební ruch. V dubnu začne výměna střešní krytiny na Thurnovském paláci.

„Starý a dožilý řezaný šindel z počátku 90. let minulého století, který se již rozpadá, nahradí modřínový štípaný šindel. Budou se opravovat nejexponovanější části střech,“ upřesnil kastelán Hanzlík. Hotovo má být do konce června. Ve druhé etapě přijde na řadu oprava střechy věže Samson.

Tříletá rekonstrukce elektroinstalace za téměř 25 milionů korun začne 6. dubna na jaroměřickém zámku. Tomu se podřídí i dění během sezony. „Budeme se snažit co nejméně zasáhnout do prohlídek, určitě ale zrušíme veškeré mimosezonní akce, například tradiční Vánoce na zámku,“ dodal kastelán Radim Petr.

Přípravy na otevření se ale samozřejmě týkají i památek v kraji, které nejsou ve správě NPÚ. Třeba ve žďárském zámku „vyšperkovali“ novou prohlídkovou trasu věnovanou hospodaření kláštera a zámku. Ta odhalí i dosud nepřístupné prostory. V plánu jsou i muzikály pod širým nebem a koncerty kapel Čechomor nebo Chinaski.

Šlakhamr, bývalý Brdíčkův mlýn u Hamrů nad Sázavou na Žďársku, o nějž pečuje Technické muzeum Brno, například chystá na 1. květen tradiční ukázky kovářskému umu. V srpnu se lze těšit na retro akci určenou pro rodiny s dětmi.