Smrt si vás najde jako moji dceru. Kaskadéři školili personál nemocnice

  12:08
„Otevři dveře! Smrt si vás najde jako moji dceru,“ vyhrožoval muž hrající útočníka s pistolí. Do nemocnice v Novém Městě na Moravě si přišel vyřídit účty s lékaři. Padly dokonce fingované výstřely. Pracovníci zdravotnického zařízení se tímto neobvyklým způsobem cvičili na možné krizové situace.

Pořádající agentura pracovníkům nemocnice po nezbytné teorii nachystala modelové situace. Krizové momenty na zdravotníky očividně působily, i když tušili, co se může dít.

„Simulované situace se blíží skutečnosti. Operovali v nich kaskadéři z Filmky, bylo to hodně reálné,“ líčil šéf SEC Agency Miloslav Švéda, který celé dopoledne scénky dirigoval.

Zdravotníci se učili, jak zvládat prvotní reakce, krizovou komunikaci nebo také jak rozeznat střelné zbraně v uzavřené budově. „Rozlišovali agresory a objevovali sami sebe. První reakce jsou velice důležité,“ zdůraznil Švéda. Postupovali od slovního napadení až po situaci se dvěma střelci.

Jaká je nejčastější chyba? „Že člověk v lehčí ani extrémní situaci neví, co má dělat. Nemá v hlavě správný ‚program‘ se správnou reakcí a kontrolou sama sebe,“ popisuje šéf agentury.

Fotogalerie

„Zejména zdravotníci mají nahraný takový vzorec, že musí začít pomáhat a zachraňovat. Musí se naučit vyhodnocovat riziko, aby nebyl ohrožen jejich život,“ dodává školitel.

Ve skutečnosti totiž může pomoc bez rozmyslu vést k většímu počtu obětí.

Novoměstští zdravotníci se školili díky dotaci ministerstva zdravotnictví na zvýšení ochrany takzvaných měkkých cílů. Seminář byl hlavně pro personál chirurgie a urgentního příjmu, tedy rizikových oddělení, kde se s agresory setkávají nejčastěji.

„Se zbraní nebo aktivním útočníkem jsem se v praxi dosud nesetkala. Ale došlo u nás k brachiálnímu násilí. Pacienta, kterého jsme měli ošetřit před převozem na záchytku, zklidnila policie. Na chování pacienta měl vliv alkohol i jeho psychický stav. Nakonec ho srovnal jeho otec, který přijel a domluvil mu,“ vzpomíná si vedoucí lékařka urgentu Karolína Brodinová.

Nemocnice využívá služeb bezpečnostní agentury a také připravuje další opatření. „Na urgentním příjmu budou mít zdravotníci během pár týdnů bezpečnostní tlačítko, které mohou použít v krizové situaci k přivolání policie,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Autor: