iDNES.cz

Covid ukázal slabiny, brodské infekční oddělení získá vybavení za miliony

  9:04
Do rozsáhlé modernizace přístrojového vybavení na infekčním oddělení se pouští nemocnice v Havlíčkově Brodě. Nutnost masivní obměny vyvstala v covidovém období, během něhož bylo infektologické pracoviště nejvytíženějším v nemocnici. Na obnovu přístrojů jde 23 milionů korun.

Infekční pavilon havlíčkobrodské nemocnice zažil největší nápor během covidového období. | foto: Nemocnice Havlíčkův Brod

„Nové přístroje umožní dosud chybějící monitoring pacientů, použití nových vyšetřovacích metod i zvýšení bezpečnosti práce na tomto hygienicky zatíženém pracovišti. Součástí projektu je i 25 nových moderních lůžek pro pacienty,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Nemocnice ze svého zaplatí jen část modernizace. Více než 16 milionů se podařilo získat z evropských fondů. Projekt byl schválen ministerstvem pro místní rozvoj v březnu.

„V současné době používané přístroje a vybavení jsou v průměru dvanáct let staré a problematické z hlediska spolehlivosti. Udržet je v provozu vyžaduje vyšší náklady na opravy,“ sdělil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Adam Fila.

Nemocnici zcela chybělo například přístrojové vybavení pro monitoring pacientů. „Monitorování vitálních funkcí je přitom nedílnou a rozhodující součástí péče o pacienta a může pomoci včas detekovat zhoršení jeho zdravotního stavu,“ upozornila Černo.

Na seznamu je více než 400 položek

Nově pořizované přístroje jsou mnohem přesnější. Umožní rovněž použití nových vyšetřovacích metod. Ty mají zpřesnit diagnostiku a zároveň budou šetrnější při vyšetření a následné léčbě.

„Na pořizovacím seznamu je přes 400 položek od defibrilátorů přes infuzní sety, monitory, EKG, ultrazvuky, mobilní rentgeny po 25 nových polohovacích lůžek s matracemi. Pak také noční stolky k postelím, invalidní vozíky, myčky nebo sprchové sedačky. Součástí dodávky jsou i věci nápomocné k dezinfekci přístrojů přímo na oddělení bez nutnosti přenášet je na jiná pracoviště,“ vyjmenovala Petra Černo.

Nemocnice pořídí i vybavení na likvidaci odpadů a přístrojů na dezinfekci. Tím podle mluvčí dojde ke zlepšení ochrany zdraví a prostředí při nakládání s nebezpečnými odpady, včetně jejich přepravy. Omezí se i šíření virů a jiných patogenů a dojde k omezení vedlejších účinků oproti chemickým dezinfekcím.

Ukončení projektu je plánováno na závěr příštího roku. „Do tohoto data budou uvedeny všechny přístroje do provozu,“ ujistil ekonomický náměstek nemocnice Jiří Hiblbauer.

Za dva roky má začít masívní rekonstrukce

Následovat by měla plánovaná rekonstrukce infekčního pavilonu. Tu chystá krajské hejtmanství minimálně od loňska, kdy celý záměr zveřejnilo a zařadilo mezi připravované investice.

V roce 2024 by mělo dojít ke kompletní přestavbě pavilonu a vybudování nové přístavby. Práce to budou skutečně masivní. „Ze současné budovy zůstanou pouze nosné zdi a větší část střechy,“ oznámil už loni krajský radní Karel Janoušek.

Hodnota investice se zatím pouze odhaduje, má jít o částku ve vyšších desítkách milionů korun.

zpět na článek