Vojáci do pelhřimovské nemocnice nenastoupí, místo nich vypomohou hasiči

  8:42
V pelhřimovské nemocnici dnes začnou vypomáhat s péčí o pacienty profesionální hasiči. Důvodem je vyšší nemocnost personálu a nárůst hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Hasiči do zařízení nastoupí místo příslušníků Armády České republiky. Tu nemocnice rovněž žádala o pomoc, vojáci jí ale nevyhověli.

Práci ve zdravotnickém a sociálním zařízení si hasiči na Vysočině vyzkoušeli už na jaře, když dva týdny pomáhali s chodem koronavirem zamořeného domova pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Armádu žádala pelhřimovská nemocnice o pomoc v minulém týdnu. Jak však nyní uvedla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová, vojáci vzhledem k vytíženosti a potřebě v jiných zdravotnických zařízení v Česku do pelhřimovské nemocnice nenastoupí.

Pomoc ovšem nabídl Hasičský záchranný sbor (HZS) Kraje Vysočina.

„Profesionální hasiči z Pelhřimova nastoupí k zaučení a k vyřízení nutných administrativních úkolů. V následujících dnech se budou hasiči ze čtyř pelhřimovských stanic střídat s výpomocí na oddělení ARO, urgentním příjmu a lůžkových odděleních covid zóny. Pracovat budou ve dvanáctihodinových směnách,“ uvedla Knapová.

„Půjde o vyčlenění deseti příslušníků z akceschopného počtu hasičů na každý následující den,“ sdělila mluvčí HZS v kraji Petra Musilová.

Hasiči budou zdravotnickému personálu pomáhat při péči o pacienty. „Budou asistovat při hygienické péči, při polohování včetně úpravy lůžka nebo při podávání stravy,“ popsala Knapová s tím, že hasiči by měli v nemocnici vypomáhat do 31. ledna.

V současné době je celé jedno patro hlavní lůžkové budovy pelhřimovské nemocnice vyčleněno pro covidové pacienty. Počet standardních lůžek je zaplněn ze 74 procent. Na umělou plicní ventilaci jsou připojeni čtyři pacienti. S diagnózou covid19 je aktuálně nemocných osmnáct zaměstnanců.

Vojáci v pelhřimovské nemocnici vypomáhali od 18. listopadu do 8. prosince. Od minulého týdne pomáhá armáda v nemocnicích v Jihlavě a v Havlíčkově Brodě.

Autor: