Kvůli nakaženým pracovníkům musela jihlavská laboratoř přerušit testování

  12:06
Rekordní počet nově nakažených koronavirem si v tomto týdnu připsala Vysočina. Ve středu přibylo 712 případů. Nákaza se nevyhýbá ani laborantům. Státní veterinární ústav Jihlava kvůli tomu musel dočasně pozastavit testování. V kraji již podle hygieniků dochází k plnému komunitnímu přenosu nemoci.

ilustrační snímek | foto: Dan MaternaMAFRA

Dosavadní rekordní denní nárůst z 23. října byl ve středu překonán o 26 lidí. Ve čtvrtek bylo sice pozitivně testováno „jen“ 575 lidí, na druhou stranu však 17 lidí s covidem zemřelo.

„Bohužel máme u nás naplno rozjetý komunitní přenos. V každém okresu máme v průměru sto nových případů denně,“ pravil krajský hygienik Jiří Kos s tím, že jednotlivé výkyvy jsou dány zpracováním vzorků a jejich zanesením do statistik.

Koronavirus se šíří především v rodinách a malých pracovních kolektivech.

„Nejrizikovějším faktorem je chování lidí. Nemyslím tím, že by se cíleně scházeli, ale že podceňují prvotní příznaky. Další zase berou covid jako omezující stigmatizaci a nechtějí se s onemocněním svěřit. Tím se nám ale nemoc šíří dál,“ dodal Kos.

V plném pracovním zápřahu jsou nejenom v nemocnicích, kam směřují covidoví pacienti ve vážném stavu, každým dnem přibývá také nakažených zdravotníků a pod náporem jsou také laboratoře, kde zpracovávají jednotlivé stěry.

Při zpracování vzorků se laboranti nakazit nemohli

Pracovníci odběrových stanů na Vysočině včetně výjezdových týmů v průměru denně odeberou více než 1 250 vzorků. Další, přibližně dvě stovky odběrů dělají denně nemocnice přímo pacientům, kteří vyžadují akutní péči.

Ale ani zaměstnancům laboratoří, kteří covid-19 z jednotlivých vzorků diagnostikují, se koronavirus nevyhýbá. Dočasně pozastavit testování musel od 15. října Státní veterinární ústav Jihlava, který denně zpracuje na 200 vzorků.

„U podstatné části personálu, který testování zajišťuje, jsme měli výskyt infekce covid19. A to v takové míře, že jsme testování museli přerušit, protože bychom to jinak nezvládali. Ale nyní jsme už provoz opět obnovili, i když s menším omezením počtu vzorků, protože ještě nemáme veškerý personál v práci,“ uvedl ředitel Státního veterinárního ústavu Jihlava (SVÚ), Pavel Barták.

To, že by se laboranti nakazili ze vzorků, je podle ředitele téměř vyloučené.

„Pracují v ochranných oblecích, ve speciální laboratoři a boxech, celkově za velmi přísných podmínek. Původ infekce ze vzorků můžeme prakticky vyloučit. V Kraji Vysočina již probíhá komunitní přenos, zaměstnanci onemocněli postupně, část z nich byla například jen v karanténě kvůli výskytu v rodině. Někteří byli za deset dnů v pořádku a mohli se vrátit, bohužel někteří nejsou zdraví ani za čtrnáct dní,“ poznamenal Barták.

Výpadek jihlavské laboratoře SVÚ zastoupily podle krajského hygienika Jiřího Kose laboratoře v Ostravě a v Praze. Kapacitu vlastní laboratoře navyšuje jihlavská nemocnice, která se blíží k hraniční hodnotě 500 vyšetřených vzorků denně. Nově tam začali pracovat s pipetovací soupravou, která umožňuje denně diagnostikovat až 400 vzorků. Ve středu tam zpracovali 281 stěrů.

Menší nemocnice už překročily kapacitu JIP

V pěti krajských nemocnicích na Vysočině je v současné době s koronavirem hospitalizováno 407 osob. Intenzivní péči na JIP či ARO vyžaduje 49 z nich.

„Tato speciální lůžka vykazují obsazenost 94 procent. Přes svou kapacitu jsou nyní JIP oddělení menších nemocnic - Nemocnice Pelhřimov, Nové Město na Moravě, ale rovněž Nemocnice Třebíč. Na umělou plicní ventilaci je napojeno 27 osob. Lůžka s touto podporou jsou obsazena z 88 procent,“ pověděl po včerejším jednání krizového štábu Kraje Vysočina náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Například jihlavská nemocnice má teď na umělé plicní ventilaci třináct pacientů. „Plicních ventilátorů máme celkem 26, takže rezerva tu ještě je,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Přibývá také pozitivně testovaných zaměstnanců. Podle Novotného bylo ke včerejšímu datu v krajských nemocnicích 389 zaměstnanců s nemocí covid-19 a dalších 77 je v karanténě. Jak však náměstek poznamenal, toto číslo každý den roste.

I z toho důvodu hejtman kraje Jiří Běhounek (ČSSD) podepsal více než dvě stovky pracovních příkazů pro osoby, které nyní vypomáhají nejen v nemocnicích, ale i v domovech pro seniory.

Navíc havlíčkobrodská nemocnice hledá dobrovolníky do své prádelny, o pomoc brigádníků žádá i jihlavský domov seniorů na Lesnově.