iDNES.cz

Zrušte soše rudoarmějce status památky, požaduje Přibyslav po ministerstvu

  12:04
Přibyslav požádala ministerstvo kultury, aby zrušilo kontroverznímu památníku padlým na Bechyňově náměstí status kulturní památky. Vedení města si tím chce otevřít cestu pro přemístění pomníku při chystané rekonstrukci centra. Studie nového náměstí dostává finální podobu.

Starosta Přibyslavi Martin Kamarád ukazuje studii východní části Bechyňova náměstí, kde je ještě pár nevyřešených bodů. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Otázku pomníku se sochou rudoarmějce projednají zastupitelé na svém červnovém zasedání. Podle starosty Martina Kamaráda (ODS) by měli s konečnou platností rozhodnout, co bude dál s diskutovaným dílem, které má jak zaryté odpůrce, tak stejně sveřepé obhájce.

„Pokud by bylo možné na základě jednání s ministerstvem kultury zrušit status památky, přesunuli bychom část pomníku bez vojáka na hřbitov. Pokud to možné nebude, zřejmě bychom pro celé dílo hledali jiné místo,“ naznačil Kamarád.

Jak rozdílné názory lidé na pomník stojící u hlavní silnice na jihovýchodním okraji náměstí mají, ukázaly poslední dva měsíce. Poté, co Rusko vpadlo na Ukrajinu a zahájilo proti ní válku, stala se socha rudoarmějce na vrcholu památníku středem pozornosti.

Jedni lidé ji oblékali do ukrajinských vlajek, druzí je opakovaně strhávali. Když zmizel i ochranný obal sochy, do něhož ho radnice kvůli hrozícímu poškození nechala zabalit, schválili radní dočasné odstranění sochy. Aby nedocházelo ke konfliktům, byl voják stojící v pozoru se samopalem v ruce sundán potají za tmy.

Přesun na hřbitov? Jedině bez vojáka

Záležitost s tímto pietním místem je však složitější. Památkou je pouze pískovcový pomník, dílo sochaře Karla Samohrda z roku 1948. Tvoří ho kamenný blok s reliéfy, nápisy a pak i samotná socha vojáka se samopalem.

K pomníku ovšem náleží dva hroby sovětských vojáků. Ty už kulturní památkou nejsou, zato se na ně vztahuje ochrana ministerstva obrany a mezinárodní úmluvy. Z oficiálního pohledu se totiž jedná o válečné pohřebiště, a to musí splňovat náležitá pravidla.

„Ideální by bylo pomník předělat, dát mu novější podobu bez vojáka. Pak by mohl být umístěn na hřbitově, kam bychom po exhumaci přesunuli i stávající hroby. Ale vojáka na hřbitově mít nechceme, taková socha se tam nehodí,“ vysvětluje Kamarád.

Pokud by se z Bechyňova náměstí podařilo pomník včetně hrobů přemístit, mohl by na uvolněném místě vzniknout malý parčík s lavičkami a odpočinkovou zónou.

Aby se z náměstí nestalo parkoviště autobusů

Pomník je jedním z posledních tří sporných bodů studie nového náměstí. Ty další se týkají dopravy. Město by na náměstí rádo prosadilo více parkovacích míst, proti jsou památkáři. A shoda zatím nepanuje ani mezi vedením města a Krajem Vysočina o počtu stání pro autobusy. Kraj by jich chtěl na náměstí víc, což ale starosta Kamarád odmítá.

„Náměstí není autobusové nádraží. Když je třeba autobusy někde odstavit, lze tak učinit u železniční stanice, kde nikomu překážet nebudou. Ne na náměstí, které je určené k jiným účelům,“ stojí si za svým.

Na náměstí chce i po revitalizaci dostat současných zhruba 120 parkovacích míst. Proto ještě není definitivní podoba ulice, která vede obloukem ze severní k východní straně náměstí.

Jako celek je ovšem studie dokončena, patřičné instituce se k ní už vyjádřily. Nyní tuto možnost dostane i veřejnost. Během následujících týdnů vedení města uspořádá setkání se zájemci. Na debatě bude možné jednotlivé aspekty studie probrat, vysvětlit a případně některé věci ještě dodatečně upravit.

Cena může překročit 120 milionů korun

Nová podoba Bechyňova náměstí, které je neobvykle tvarováno do půlkruhu, vychází ze tři roky staré architektonické studie, jež zvítězila v soutěži. Jeho základem je zrušení dnešního parkoviště před městským úřadem a naopak vznik nových parkovacích míst u parčíku ve východní části náměstí.

Autobusové zastávky by se měly přesunout před základní školu, počítá se i s úpravami v síti cest a jednosměrkami. Samozřejmostí mají být veškeré nové povrchy a parková úprava v „zelených“ místech. Počítá se i s kompletní rekonstrukcí podzemních inženýrských sítí.

Kdy by mohla být revitalizace zahájena, je dosud předčasná otázka. „Jako nejbližší možné reálné období pro zahájení vidíme rok 2024,“ konstatoval starosta. Celý příští rok by měl patřit vypracování podrobné projektové dokumentace.

Neznámá je dosud i cena celé proměny centra. Hovoří se o částce ve výši zhruba 120 milionů korun, která by šla jen za městem. Další desítky milionů by museli investovat správci sítí. Je rovněž otázka, kde se za dva roky mohou pohybovat ceny stavebních materiálů a prací.

zpět na článek