iDNES.cz

Z odložených starých fotek vzniklo virtuální muzeum, má tisíce příznivců

  16:32
Raketový start zaznamenalo nové Virtuální muzeum staré Třebíče. Během dvou měsíců fungování má už přes čtyři a půl tisíce příznivců. V době koronavirové pandemie při tom na Facebooku vzniklo jen jako „odkladiště“ starých fotek, které tu vystavil třebíčský badatel Zdeněk Prukner.

Zdeněk Prukner na Facebooku vytvořil skupinu, do níž si odkládal historické fotografie Třebíče. Zjevně ťal do živého, neboť stránka o dávné i nedávné historii města po několika dnech zaznamenala nečekaně velký zájem. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Když začal nouzový stav, začal mít Prukner trochu více volného času, protože byl doma s dětmi. Kamarád mu tehdy napsal o fotografie staré Třebíče. A tak Pruknera napadlo, že na Facebooku vytvoří skupinu, kam bude fotky dávat.

Skupinu s názvem Virtuální muzeum staré Třebíče Prukner založil 21. března. Zjevně ťal do živého, neboť stránka o dávné i nedávné historii města po několika dnech zaznamenala nečekaně velký zájem.

Za pouhé dva měsíce od založení už měla 4 575 členů. Tedy těch, kteří nejen příspěvky sledují, ale také je na stránky skupiny přidávají.

„Mám z toho obrovskou radost, zjevně tady něco takového chybělo. I když virtuální muzeum nikdy nemůže nahradit muzeum skutečné. V časech koronaviru si rychle získalo popularitu asi i díky té náhlé izolaci, která nás týdny držela v bytech,“ míní Prukner.

Badatele mrzí hlavně asanace centra Třebíče

K zájmu o historii ho už v dětství přivedl dědeček. „Jsem patriot, náš rod je v Třebíči usazen už nejméně 250 let. Mrzí mě, k jakým proměnám došlo v Třebíči v osmdesátých letech minulého století při velkých asanacích,“ říká Prukner.

Hlavním předmětem jeho zájmu jsou 30. a 40. léta na Třebíčsku. O převážně květnových událostech roku 1945 napsal úspěšnou knihu Konec války na Třebíčsku.

Jako badatel také sbírá hmotné předměty. A některé jsou doslova velice hmotné. „Největší mé sbírkové předměty jsou tři přídavné nádrže z letadla Su-7 z Náměště nad Oslavou, jsou asi šest metrů dlouhé,“ usmívá se Prukner.

K dalším takovým kusům patří boční blatník a pásy z německého tanku Tiger II, které získal z Třebelovic, či osmdesátikilové kolo z německého tanku Panther...

„Mám rád věci s příběhem a souvislostmi. Plánovali jsme výstavu, která kvůli pandemii bohužel odpadla, tak jsem se začal dělit o své sbírkové předměty s ostatními alespoň virtuálně prostřednictvím fotek a skenů,“ popsal Prukner.

Konec války mohli zájemci sledovat on-line

Ve dnech 8. a 9. května publikoval na stránkách Virtuálního muzea hodinu co hodinu „on-line zpravodajství“, co se v těch dnech a hodinách roku 1945 dělo v Třebíči. „Dvě noci jsem kvůli tomu nespal,“ směje se Prukner.

Největší zájem na stránkách Virtuálního muzea zatím budí příspěvky z Třebíče sedmdesátých a osmdesátých let, tedy doby, kterou mnoho lidí ještě dobře pamatuje či zažilo. Takovými byly například série fotografií z třebíčské továrny ZMS (pozdější Uniplet či Elitex).

„Pracovala tam polovina mé rodiny. Z různých zdrojů jsem postupně publikoval 200 fotek souvisejících s tou fabrikou. Během jediného měsíce díky příspěvkům členů skupiny měli všichni lidé na těch fotkách jména,“ těší Pruknera.

Nedávno vymyslel motto skupiny: „Nesuďte chování našich předků. Uvědomte si, že oni nevěděli to, co víte dnes vy.“

zpět na článek