Velkomeziříčské muzeum láká na prohlídky zdarma, ukáže i šlechtické salony

  8:42
Po dvouleté covidové pauze se velkomeziříčské muzeum opět připojí k Mezinárodnímu dni muzeí, který připadá na středu. Zájemci mohou po celý den zavítat do všech stálých expozic zcela zdarma. Prohlédnout si budou moci i šlechtické salony s benátskými zrcadly.

Zámek Velké Meziříčí. Dnes je v něm muzeum, kde lze vidět i kapesníček a manžetu hraběte Harracha potřísněné krví následníka trůnu. Historický areál se v restituci vrátil Harrachovým potomkům. Je pěkně opravený a částečně zpřístupněný. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Bezplatný vstup se bude týkat nejen hlavního návštěvnického okruhu prvního a druhého patra zámku, ale návštěvníci si budou moci prohlédnout rovněž rytířský sál s freskovou výzdobou,“ upřesnila Lucie Pavelcová z Muzea Velké Meziříčí.

Lákadlem se podle ní mohou stát například šlechtické salony, kde se příchozí seznámí s bohatou historií zámku a prohlédnou si předměty ze sbírek majitelů památky. „Těšit se mohou například na precizně zdobený sekretář, jehož dvířka jsou opatřena motivem zabití knížete Václava, na kolekci benátských zrcadel či soubor řádů a vyznamenání hraběte Františka Harracha,“ nastínila Pavelcová.

Ve druhém patře je pak vystavena mimo jiné sbírka zbraní nebo kolekce orientálních předmětů. Navazující expozice Ve znamení sedmi per zase přibližuje historii tamního regionu, významné rodáky či řemesla vztahující se právě k Meziříčí. A s regionem souvisí také kolekce kubistického nábytku, která byla původně umístěna v bytě profesora Františka Závišky.

„Závěr prohlídky patří mineralogické sbírce, která ukrývá nejrůznější poklady - například v podobě heřmanovských koulí. Složení jejich jádra je světovým unikátem,“ dodala Pavelcová.

Muzeum Velké Meziříčí, jež sídlí na zámku, bude 18. května otevřeno mezi 9. hodinou a polednem, poté od 13.00 do 16.00, přičemž poslední prohlídka expozic začíná hodinu před koncem otevírací doby.