iDNES.cz

Žďárská škola přestavěla podzemní kryt, nově slouží jako muzeum počítačů

  15:38
Školní muzeum, ve kterém se vyřádí všichni fanoušci počítačové techniky, otevřeli na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole ve Žďáře nad Sázavou. „Expozice se jmenuje Od elektronky do digitálního světa,“ praví tvůrce muzea, učitel Zdeněk Holemář, když vede reportéra MF DNES do suterénu školy.

Právě tam, v bývalém protiatomovém krytu civilní obrany, nechalo vedení školy zrekonstruovat omítky, podlahy, toalety a rozvody elektřiny, aby se pět místností dalo využívat i pro výuku.

Zatímco dávní maturanti, kteří před pár týdny zavítali na školní sedmdesátiny, byli v muzeu ve svém živlu, jejich dnešní následovníci se často na mnohé vystavené věci dívají s rozpaky.

„Někteří studenti nechápavě koukají například na telefon s vytáčecím číselníkem, trošku se tím bavím,“ přiznává Holemář. Mimochodem telefon je funkční a lze se z něj dovolat do sousedních místností. Chystá se zprovoznit také fax.

I přes prvotní vykulené pohledy však expozice studenty zaujme. „Například s telefonem nebo s psacím strojem si vyhrají. Ptají se, proč má Macintosh myš s jedním tlačítkem nebo proč mají ostatní myši na spodní straně kuličku místo světýlka,“ líčí hlavní tvůrce muzea.

Pouzdro na dort? Kdepak, 69 MB hard disk

Řada exponátů přímo vybízí k vyzkoušení. Zrovna nedávno v expozici přibyla herní konzole PlayStation 2, novinka ze začátku milénia.

Například u jehličkové tiskárny už to chce trošku trpělivosti. „Zkušební stránku jsem tiskl tři minuty,“ připomíná Zdeněk Holemář a odkazuje i na rachot, který tiskárna vydává. Má tu i ukázky na svou dobu revolučního sublimačního tisku, samotná tiskárna však chybí, stála majlant.

Počet exponátů tvůrce výstavy spočítané nemá, jsou to stovky kusů výpočetní a komunikační techniky. Od logaritmických pravítek přes osmibitové počítače až po části sálových počítačů ze 70. let, které využívala zdejší firma Žďas.

Dynamika, s jakou se vyvíjí tento obor, je vidět už na první pohled. „To, co vypadá jako pouzdro na dort, je hard disk o velikosti 69 MB,“ poukazuje průvodce.

Třetí místnost je především interaktivní, jsou v ní zapojené různé počítače se staršími operačními systémy. Je libo si vyzkoušet hru Prince of Persia, oblíbený hit devadesátek? I to je možné.

Studenti se seznamují s historií informatiky

Pátá místnost představuje audio a videotechniku. Pro lepší akustiku je obložená platy od vajíček. Retro koutek s gramofonem a rádiem navozuje příjemnou atmosféru.

Základ stále se rozšiřující expozici položila stejnojmenná výstava uspořádaná školou v Regionálním muzeu v roce 2017 a také předloňský maturitní projekt dvou nyní už bývalých studentů průmyslovky, Michaely Heralové a Ondřeje Řepy.

Učitelé muzeum využívají, aby se studenti ve výuce informatiky seznámili s historií oboru. Žďárská průmyslovka nabídne toto zpestření také žákům základních škol, veřejnosti se expozice v podzemním krytu zpřístupní například při dnu otevřených dveří.

„Po dohodě jsem ochotný ve svém volném čase zájemcům expozici otevřít. Ale nepočítám s tím, že bychom fungovali jako standardní turistická atrakce,“ upřesňuje Zdeněk Holemář.

Autor:
zpět na článek