Lavičku Václava Havla v Jihlavě po pouhých dvou měsících poničil vandal

  13:42
Pouhé dva měsíce vydržela na svém místě před kinem Dukla originální lavička Václava Havla v Jihlavě. O víkendu ji neznámý vandal poničil takovým způsobem, že bude muset být demontována a odvezena na opravu. Pachatele už hledá policie.

Poničená lavička Václava Havla před jihlavským kinem Dukla. Podle magistrátu cena opravy přesáhne 10 tisíc korun, policie tudíž její poškození bude řešit jako trestný čin, navíc spáchaný v době nouzového stavu. | foto: Jan Salichov, MF DNES

Umělecké dílo, jehož cena je 300 tisíc korun a které financovala a městu věnovala rodina Pospíšilových z Jihlavy, se stalo terčem útoku zatím neznámého vandala.

„Celé jedno křeslo je vyvrácené hrubou silou. Škoda zjevně přesáhne deset tisíc korun, takže to bude policie vyšetřovat jako trestný čin,“ uvedl na svém webu jihlavský magistrát, který se zavázal o lavičku v následujících letech pečovat.

„Je to odsouzeníhodný čin, který je naprosto nepochopitelný. Nejde jen o hmotnou škodu, ale o nenahraditelnou škodu na hodnotách, které má lavička symbolizovat,“ uvedla jihlavská primátorka Karolína Koubová.

Zmiňovanou lavičku, z jejíž ceny po instalaci získala zhruba dvacet procent Nadace VIZE 97, provází v Jihlavě kontroverze. Na sociálních sítích byla často kritizována.

Právě dialogu a toleranci je potřeba se učit, říká radní

„Nemám zprávy, že by kromě krádeží skleněných částí některá z laviček v jiných městech byla poškozena podobným způsobem. Nemohu se proto zdržet a vyjadřuji hluboké zklamání nad tímto činem. Je to bohužel velmi smutná vizitka pro Jihlavu,“ uvedla radní Jihlavy pro kulturu Silvie Čermáková.

„Přesto akci hodnotím jako projev nepochopitelného vandalismu jednotlivce, který jen potvrzuje, že lavička Václava Havla do Jihlavy patří. Je to symbol tolerance, svobodného vyjádření a dialogu, evidentně je potřeba se právě tohle učit,“ dodala Čermáková.

Lavička Václava Havla není úplně typická. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa - český národní strom.

Budování těchto laviček je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s dnes již zesnulým architektem a designérem Bořkem Šípkem, jenž je autorem výtvarného řešení.

První podobná lavička byla umístěna ve Washingtonu v roce 2013. Další v rámci projektu pamětních míst věnovaných zesnulému prezidentovi jsou například v Dublinu, Barceloně, Tel Avivu či v Praze. Do konce loňského roku bylo usazeno na veřejná prostranství ve světě celkem 35 těchto laviček.

Autor: