Přes tisíc obyvatel Velké Bíteše muselo opustit domovy kvůli letecké pumě

  14:08,  aktualizováno  15:44
Zhruba 1 300 obyvatel okrajové části Velké Bíteše muselo v neděli narychlo pryč z domova. Při výkopu základů rodinného domu tam našli leteckou pumu. Po více než dvou hodinách se lidé mohli vrátit zpět, protože pyrotechnik pumu odvezl pryč.

Při kopání základů rodinného domu našli stavaři leteckou pumu (6. června 2021) | foto: PČR KŘP kraje Vysočina

Leteckou pumu dlouhou zhruba 70 centimetrů v základech budoucího rodinného domu vykopali stavaři v neděli kolem 10. hodiny. Našli ji na stavbě v ulici U Kapličky.

Na místo se po oznámení nálezu sjely všechny složky integrovaného systému. „Bylo rozhodnuto o evakuaci 800metrového perimetru. Dotklo se to zhruba 1 300 obyvatel, kteří museli opustit domovy. Někteří jsou shromážděni na tamním hřišti, jiní odjeli k příbuzným a známým,“ řekla iDNES.cz ve 13:50 policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zhruba 1 300 lidí se dotkal nedělní evakuace části Velké Bíteše kvůli letecké pumě (6. června 2021)

Před 14. hodinou byla evakuace dokončena s tím, že pyrotechnik se pokusí pumu deaktivovat na místě. Tento plán ale později doznal změn a válečná munice mohla být odvezena pryč. Evakuovaní obyvatelé se proto po více než dvou hodinách mohli vrátit zpět domů.

06.června 2021 v 15:37, příspěvek archivován: 06.června 2021 v 15:41

VYSOČINA - Pyrotechnik za policejního doprovodu leteckou pumu převezl na bezpečné místo, kde ji zneškodní. Evakuace je ukončena a lidé se mohou vrátit do svých domovů. Děkujeme všem, kterých se evakuace týkala, za odpovědný přístup a ukazněnost. #policievys

Autor: