iDNES.cz

Trhy, galerie i zoo se otevírají návštěvníkům. Zatím ale jen na internetu

  11:54
Muzea, divadla, galerie či kluby jsou už týdny zavřené kvůli koronaviru. Aby organizátoři neztratili kontakt s návštěvníky, řada z nich se uchýlila do virtuálního světa počítačů a sociálních sítí. Že tato cesta funguje, se přesvědčili organizátoři festivalu dokumentů, který se konal online.

Zavřená je i jihlavská zoo. Než se budou moci rodiny podívat třeba k vlčímu výběhu, mohou děti během nouzového stavu blíže poznat zvířata na webu zahrady. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava Aktivity nabízejí zoo, knihovna i divadlo

Například jihlavská zoo pořádá po jarní zkušenosti již druhý díl takzvané NouZOOvky. Každý týden na svém webu zveřejňuje otázky, na které mohou děti odpovídat.

„Tentokrát se společně zkusíme podívat na zvířata a zoo očima školních předmětů,“ avizují organizátoři. Například v předmětu český jazyk se ptají, jaké názvy zvířat se objevují ve vyjmenovaných slovech.

To jihlavská oblastní galerie zveřejnila mimo jiné i komentovanou video prohlídku výstavy Tělo obrazu. Virtuální návštěvníky výstavou provází sám autor Patrik Hábl.

Jihlavské městské knihovně se zase podařilo zprostředkovat autorské čtení učitele a básníka Jana Spěváčka v doprovodu jihlavského literárního souputníka a nakladatele Aleše Kauera, které je ke zhlédnutí na kanále YouTube.

Divadlo DIOD chystá na 20. listopadu online vysílání pořadu PechaKucha Night Jihlava vol. 18. Tentokrát na téma Jak přežít. Ke zhlédnutí bude dva dny, ale pouze platícím divákům. Ti tak mohou finančně pomoci zavřenému divadlu.

„Plánujeme se také zapojit do projektu Moje kino Live, který ve vašem obývacím pokoji dokáže nasimulovat návštěvu kina,“ uvedla Leona Fejtová, manažerka divadla DIOD.

Pro ty, kdo se chtějí za poznáním vydat do terénu, zajistilo město Jihlava tři trasy takzvaných Skrytých příběhů.

„Během procházky se seznámíte s historií Jihlavského havířského průvodu, můžete pomoci malému Gustavu Mahlerovi s jeho prvním vystoupením nebo prožít čas ve středověkém městě obléhaném švédskými vojsky. Trasu si můžete vybrat na webu skrytepribehy.cz, kde najdete ke stažení i aplikaci,“ nabídla radní pro kulturu Silvie Čermáková.

Pelhřimov Prohlídka muzea, poznání osobností

Aktivní na sociálních sítích je i Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Pro své fanoušky připravilo videoprezentace o zajímavých osobnostech regionu i komentované prohlídky interiérů muzea. Kdo má zájem, podívá se kupříkladu na dálku do freskového sálu.

Havlíčkův Brod Oblíbený cyklus o historii domů

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pořádá pro své příznivce na webu a sociálních sítích výtvarné kurzy pro děti, výstavy i přednášky.

Oblibě se těší cyklus o historii havlíčkobrodských domů.

„Bohužel jsme poněkud omezeni technickými možnostmi, takže například na web nemůžeme vkládat videa a také máme omezený počet fotografií, které můžeme k jednomu tématu zveřejnit,“ posteskla si ředitelka Hana Nováková.

Žďár nad Sázavou Tradiční vánoční trh tentokrát virtuální

Se zavřenými branami se vyrovnává i Zámek Žďár, který nemůže uspořádat jednu ze svých oblíbených akcí, prosincový vánoční trh, jejž loni navštívilo osm tisíc lidí. Organizátoři přišli s náhradním řešením – virtuálním vánočním trhem.

„Není nám lhostejné, že by spousta kvalitních řemeslníků a lokálních výrobců přišla o podstatnou část svých ročních příjmů. Zároveň chceme návštěvníkům našeho virtuálního tržiště i letos umožnit výběr originálních dárků,“ vysvětluje koordinátorka trhu Eva Kulková.

Zájemci se na webu zámku mohou jednoduše proklikat na e-shopy nejrůznějších prodejců. Zakoupené zboží si pak vyzvednou od 4. do 6. prosince přímo na zámku. Hlavní výhoda? Nakupující seženou libovolné dárky od různých prodejců a ještě bez nákladů na dopravu.

Nové Město na Moravě Chystá se nová podoba expozic

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě se snaží lidi namlsat tím, na co se mohou těšit v budoucnu. Na městském webu zveřejnili pracovníci šestiminutové video s názvem Co se chystá v muzeu.

„Připravili jsme prohlídku částí muzea, které v nejbližší době čekají změny,“ plánuje kurátorka Horáckého muzea Alice Hradilová. Novou podobu expozic včetně té lyžařské připravuje kromě týmu muzea také architekt František Brychta.

Třebíč Umožňují lidem nahlédnout do depozitářů

Třebíčské Muzeum Vysočiny je aktivní na sociálních sítích. Připravilo sérii audio- a videoreportáží, ve kterých představuje jednotlivá oddělení muzea nebo nahlíží do muzejních depozitářů. Pro děti nabízí výtvarný workshop a čtenáře nechá nahlédnout do zápisníku zoologa.

„Chystáme vánoční výstavu. I tu budeme pravděpodobně muset odehrát online,“ řekl ředitel Jaroslav Martínek.

Do virtuálního světa se musel uchýlit také 14. ročník Výstavy Fotofandů 2020 v Moravských Budějovicích. Koronavirus změnil plány i autorům výstavy, která se věnuje století skautingu v Moravských Budějovicích.

zpět na článek