Semafory nahradil při výměně provizorní kruhový objezd, řidiči zmatkují

  14:04
Při průjezdu Pelhřimovem čeká místní řidiče překvapení. Křižovatka ulic Humpolecká, Průběžná a Slovanského bratrství pod nemocnicí, nejvytíženější ve městě, se změnila na provizorní kruhový objezd. Byl zřízen na tři týdny, než dojde k modernizaci semaforů. Dočasná úprava však působí zmatky.

Křížení pod pelhřimovskou nemocnicí na průtahu ulic Humpolecká a Průběžná se kvůli osazení novými semafory na tři týdny změnilo na okružní křižovatku. Pokud ovšem řidiči přehlédnou značky informující o změně dopravního režimu, nastávají zmatky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největší problém nastane, přehlédne-li řidič značky informující o změně dopravního režimu. Redaktor MF DNES byl dokonce při průjezdu místem svědkem, jak tuto okružní křižovatku v dopravní špičce jeden ze šoférů projížděl v protisměru. Patrně ho zmátlo, že na křižovatce nebyly v provozu semafory.

„Ve špičce je to náročnější. Ranní špičku mezi sedmou a osmou hodinou se daří zvládat, ale mezi půl čtvrtou a čtvrtou odpoledne je to komplikovanější,“ uznává pelhřimovský starosta Ladislav Med.

Do původního stavu by se křižovatka měla vrátit v polovině prosince.

Technici nyní na křižovatku osazují nové semafory. Ty stávající už byly technicky zastaralé a zvyšovala se jejich poruchovost, což v rušné křižovatce působilo problémy.

„V současné době probíhají výkopové práce na chodnících v bezprostřední blízkosti semaforů, chodci však mají na určených místech umožněn průchod. Vzhledem k podobě křižovatky nebudou semafory během rekonstrukce nahrazeny provizorními, ale budou vypnuté,“ informovala mluvčí města Andrea Unterfrancová.

Základ pro zelenou vlnu na průtahu městem

Během příštího roku by tato modernizace měla být základem pro nastavení „zelené vlny“ na semaforech na tomto nejfrekventovanějším pelhřimovském průtahu. Denně tudy ulicemi Humpolecká a Průběžná na mezinárodním tahu od Humpolce na Jindřichův Hradec projede kolem deseti tisíc aut.

Tranzitní je přitom jenom polovina z nich, druhou přibližně polovinu tvoří vozidla jedoucí ze sídliště u výpadovky Pražská do průmyslové zóny v jižní části města.

„Chceme dávat po celé této velmi dopravně zatížené zóně inteligentní semafory, aby po celém průtahu mohla být zelená vlna a tím se zvýšila jeho průtočnost a doprava byla plynulá. Zelenou vlnu ale budeme moci nastavit až po osazení moderních semaforů také na dalších dvou křižovatkách na průtahu v příštím roce,“ podotkl starosta Med.

V rámci opravy na křižovatce u nemocnice bude signalizační zařízení doplněno o chodecká tlačítka a videodetektory.

Dopravu chtějí zklidnit i v jiných částech města

Z dalších investičních akcí v oblasti dopravy město připravuje opatření na zklidnění provozu v části Starý Pelhřimov, čili u výpadovky na Tábor.

„V první etapě by tam mělo v příštím roce dojít k přeložkám sítí, pak tam chceme dělat asi v roce 2022 chodníky a ostrůvek. Lidé si tam stěžují na vysoké rychlosti projíždějících aut. Přípravy nám trvaly docela dlouho, ale už máme namalovaný a od policie i Ředitelství silnic a dálnic schválený projekt,“ přiblížil Ladislav Med.

Dlouhodobějším záměrem je přestavba křižovatky „u tanku“, tedy v místech, kde na Pražské stával sovětský tank a kde se nyní mimoúrovňově kříží Pražská a silnice I/19, jinak řečeno výpadovky na Tábor a Vlašim. Tuto přestavbu by v návaznosti na budoucí další část obchvatu města mělo zajistit Ředitelství silnic a dálnic.

„Tam však dosud není pravomocné územní rozhodnutí, takže to může být reálné někdy v letech 2025 nebo 2027,“ odhadl Med.

Zatím poslední trvalou okružní křižovatku v Pelhřimově vybudovali v roce 2018 u kina Vesmír s rameny od ZUŠ, ze Strachovské a z Vlásenické ulice, od základní školy Krásovy domky a z třídy Legií.

„Okružní křižovatka měla přinést větší bezpečnost a plynulost dopravy v místě, které patří k nejproblémovějším dopravním uzlům v Pelhřimově,“ komentovala mluvčí města Unterfrancová.

Problémová křižovatka na průtahu městem pod pelhřimovskou nemocnicí.

Problémová křižovatka na průtahu městem pod pelhřimovskou nemocnicí.