O post hejtmana Vysočiny budou v krajských volbách bojovat i dvě ženy

  16:16
Na jistotu vsadila ČSSD, která nyní na Vysočině vládne společně s ANO, STAN a ODS, pro říjnové krajské volby. V čele kandidátky bude znovu nestraník Jiří Běhounek. Osmašedesátiletý ortoped z Pelhřimova, který na hejtmanství vládne už dvanáct let.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do voleb jde znovu, přestože před třemi roky před sněmovními volbami v rozhovoru pro MF DNES řekl, že o dalších krajských ani sněmovních volbách už neuvažuje. Co jej přimělo ke změně názoru?

„To, že jsem byl ČSSD opět osloven. V situaci, kdy do strany všichni kopou, mi přišlo nefér si stavět svoji kandidátku nebo něco podobného. Z boje se neutíká,“ reaguje Běhounek. 

Zajímavostí je, že se na kandidátce ČSSD objevuje ještě jeden Jiří Běhounek. Sociální demokraté totiž oslovili i juniora. Hejtmanův syn, rovněž ortoped, je 24. v pořadí.

„V žádném případě jsem jej nepřemlouval, jen jsem zprostředkoval dotaz. Můj syn se s kolegou Krčálem (krajský předseda ČSSD – pozn. red.) o kandidatuře pobavil a kývl. Když má zájem, ať se ukáže. Je to jeho rozhodnutí,“ glosuje Běhounek starší.

Většina lídrů je o generaci mladší než současný hejtman. Ale i mezi nimi se objevují „stará známá“ jména. Nynější krajský zastupitel a už čtrnáctým rokem starosta Pacova Lukáš Vlček vede společnou kandidátku STAN a SNK-ED s názvem Starostové pro Vysočinu. I ve svých 38 letech už je ostříleným politikem.

Vzdal by se v případě úspěchu práce na pacovské radnici? „To se v případě jedničky předpokládá, s tím do toho jdu, ač mě práce starosty baví a naplňuje,“ reagoval Lukáš Vlček s tím, že si nedovede představit skloubit práci na radnici a na hejtmanství současně.

Už známí lídři

ČSSD: Jiří Běhounek

ANO: Martin Kukla

KDU-ČSL: Vít Kaňkovský

KSČM: Pavel Hodáč

Moravské zemské hnutí: Petr Chňoupek

ODS, Starostové pro občany: Vítězslav Schrek

Piráti: Hana Hajnová

Pro TOP Vysočinu (koalice Klubu angažovaných nestraníků, Koruny České a TOP 09): Zdeněk Dvořák

Starostové pro Vysočinu (STAN, SNK ED): Lukáš Vlček

SPD: Karel Fink

Trikolóra: Jan Tesař

Strana zelených: Silvie Čermáková

Zdroj: jednotlivé strany

Kandidovat bude i další „starostenské“ hnutí. Starostové pro občany se dali pro letošní volby dohromady s ODS, lídrem koalice bude 50letý ředitel domova pro seniory Vítězslav Schrek z Jihlavy.

„Společná kandidátka občanských demokratů se starosty zejména menších obcí je potvrzením našich velmi podobných představ o prosazování slušné a poctivé politiky,“ uvedl Schrek.

Na 31. místě je „schovaný“ předseda Senátu a nynější krajský zastupitel Miloš Vystrčil, naopak nekandiduje současná náměstkyně hejtmana Jana Fischerová. TOP 09 chce těžit ze spojení s Klubem angažovaných nestraníků a Korunou Českou. Lídrem koalice Pro TOP Vysočinu se stal Zdeněk Dvořák, 37letý starosta Dolní Cerekve.

Vzhledem k celostátním volebním preferencím bude k favoritům říjnových voleb patřit hnutí ANO. Tomu se před čtyřmi lety povedl přešlap v podobě lídra Josefa Pavlíka, který zatajil svoji komunistickou minulost a po roce a čtvrt byl z funkce náměstka hejtmana odvolán. Nahradil jej tehdy Martin Kukla, který bude v 37 letech lídrem Babišova hnutí. Před vstupem do politiky dělal zkušebního inženýra v jihlavské továrně Bosch.

A troufá si na post hejtmana? „Případný postup už by nebyl tak velký skok. Jako náměstek jsem dvakrát předkládal rozpočet, který částečně schválila i opozice,“ odvětil Martin Kukla.

Lidovci, kteří minule i přes sedm mandátů zůstali mimo vedení kraje, opět nasazují do čela Víta Kaňkovského. Krajský šéf strany je současně poslancem a krajským zastupitelem. Tento ortoped z Třeště pracuje také jako primář Centrálních operačních sálů havlíčkobrodské nemocnice.

Zemanovci nekandidují

I v řadách KDU-ČSL najdeme zajímavé jméno v pozadí. Jako číslo 45 se objevuje Lukáš Komárek ze Starče. Ten je známý v souvislosti s letitým pracovněprávním sporem s firmou Mann+Hummel. Jeho kauza řetězení smluv na dobu určitou se stala precedentem pro další podobné případy. Komárek nakonec po uzavření mimosoudní dohody získal 70 měsíčních platů, úroky a další náhrady. Podle agentury ČTK půjde na Vysočině do voleb 12 stran, hnutí či jejich koalic. Lhůta pro podání kandidátek vyprší 28. července.

O hlasy voličů se letos nebude ucházet Strana práv občanů Zemanovci, která minule kandidovala společně s hnutím SPD Tomia Okamury. To tentokrát povede podnikatel a krajský šéf strany Karel Fink.

Vůbec poprvé bude kandidovat Moravské zemské hnutí, jehož lídrem bude šéfredaktor Horáckých novin Petr Chňoupek, i hnutí Trikolóra, které povede bývalý člen ODS a podnikatel Jan Tesař. Komunisté si vybrali Pavla Hodáče, podnikatele z Pelhřimova.

Mezi kandidáty na hejtmana jsou i dvě lídryně. Piráti zvolili jedničkou projektovou manažerku z Telče Hanu Hajnovou a Strana zelených Silvii Čermákovou.

Autor: