Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

  13:52
Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila dřevo. Bez vědomí vlastníků ho těžkou technikou nakládala na lesních skládkách. Tříčlenná skupina si tak jen za tři měsíce přišla nejméně na tři čtvrtě milionu korun.
Kolem silnice probíhá rozsáhlé kácení.

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Hlášení, že se z lesních skládek ztrácí dřevo, dostávali policisté opakovaně. A ne jen z Vysočiny, k podobným skutkům docházelo na jaře po celé republice. Nyní jihlavští policisté zjistili, že za částí takových případů stála trojice cizinců.

Dva podezřelé muže zadrželi minulý týden ve čtvrtek. Jednoho z nich přímo v lese na Jihlavsku a druhého zachytili při řízení kamionu v Úvalech u Prahy. Třetí muž byl zadržen o den později v Jihlavě.

Trojice se v oboru těžby a převozu dřeva pracovně pohybovala delší dobu. Nebylo tak pro ni problémem něco si přivydělat bokem. Disponovala patřičnou technikou a tu také náležitě využívala. Policie ji zajistila, včetně ještě nedovezeného dřeva.

„Třicetiletý muž byl obviněn z pokračujícího přečinu krádeže spáchaného formou účastenství jako organizátor,“ uvedl vedoucí jihlavské kriminálky Jakub Pivoňka. Zbývající dva cizinci, oba ve věku šestadvacet let, jsou obviněni rovněž z krádeže, ovšem jen jako spolupachatelé.

Policisté je zatím spojují se čtyřmi případy

„Nejstarší obviněný muž byl loni vyšetřován v souvislosti s jinou majetkovou trestnou činností a až do příštího roku je ve zkušební době,“ doplnila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policisté případy, které by se této skupiny mohly týkat, ještě detailně zkoumají. Zatím je spojují se čtyřmi krádežemi. V březnu odvezli kulatinu složenou u Třeště na Jihlavsku a na Prostějovsku. V dubnu odcizili dřevo na Vyškovsku a nyní měli namířeno pryč s kládami z lesa poblíž Jihlavy.

„Způsobená škoda přesáhla 700 tisíc korun. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Prošetřují mimo jiné také to, zda trojice nestojí ještě za dalšími krádežemi, které se na našem území staly,“ konstatovala mluvčí.

Hlavou skupiny byl třicetiletý muž. Ten zbývající dva spolupachatele organizoval, předával jim informace, instruoval je, kam mají jet, a předával jim vozidla. Cílem skupiny bylo z Česka dřevo odvézt k jeho dalšímu zpracování v cizině.

Vedoucí skupiny skončil ve vazbě, zbývající dva muži jsou stíháni na svobodě. V případě odsouzení jim hrozí až pětiletý trest.

Autor: