iDNES.cz

Na Vysočině padají covidové rekordy. Děláme na 300 procent, zoufá lékař

  8:44
Hygienici na Vysočině zaznamenali rekordní počet nakažených covidem-19. Zatímco denní průměrný přírůstek pozitivně testovaných byl v posledních týdnech do stovky, ve čtvrtek se potvrdilo 318 nových případů. Den před tím jich bylo 252. Podle hygieniků je to očekávaný vývoj.

„Středa je dosavadní rekord. Opatření, která jsou teď zavedená, se projeví nejdříve za dva až tři týdny. Je jen otázkou času, kdy na Vysočině překonáme hranici 300 pozitivně testovaných za jediný den,“ komentoval středeční čísla krajský hygienik Jiří Kos. Realitou se jeho slova stala už o den později.

Nárůst případů není podle Kose vázán na úzce definované ohnisko.

„Máme tady nákazu v jihlavské a novoměstské nemocnici, v sociálních zařízeních v Třebíči a v Havlíčkově Brodě, ale nemoc se šíří napříč populací a blíží se komunitnímu šíření. Celá řada lidí, které trasujeme, není schopna určit místo, kde se asi nakazili. Denní maxima se přelévají po jednotlivých okresech každý den. Černého Petra vždy vychytá někdo jiný,“ dodal Kos.

Ve čtvrtek to bylo Třebíčsko, kde se potvrdilo 109 případů. Na Žďársku jich bylo 69, na Jihlavsku 65. Nejmenší počet - i když jde stále o vysoce nadprůměrné číslo - se objevilo na Havlíčkobrodsku (42) a na Pelhřimovsku (33 nových případů).

Jihlavská nemocnice kvůli covidu přesouvá operace

Situace houstne rovněž v nemocnicích. Nejenom že ty přijímají větší počet covidových pacientů v těžkém stavu, ale nákaza se už projevila jak u zaměstnanců, tak i na některých lůžkových odděleních.

Například jihlavská nemocnice má od minulého týdne potvrzené pozitivní pacienty na lůžkovém traumatologicko-ortopedickém oddělení, geriatrii a uzavřené je také rehabilitační oddělení. Nemocnice omezila zatím na čtrnáct dní i plánované operace, které snesou odklad. V izolaci či v karanténě bylo včera také 75 zaměstnanců jihlavské nemocnice.

Přitom pacientů v těžkém stavu přibývá. „Pracujeme na 300 procent. Lékaři, sestry, zdravotníci, nezdravotníci, management nemocnice,“ informoval na sociálních sítích jihlavský anesteziolog Bohdan Trnka, který se o covidové pacienty stará.

Upozornil na extrémní vytížení personálu a těžké stavy, se kterými tam covidoví pacienti jsou.

„V normální dobu ventilujeme na ARO maximálně pět šest lidí. Dnes je v Jihlavě deset pacientů s covid pneumonií na dýchacích přístrojích a k tomu jsou ventilovaní pacienti necovidoví,“ uvedl na začátku týdne.

Dřív dva pacienti za rok, teď jich je deset najednou

Možnost pacienty na umělé plicní ventilaci odpojit je podle něj velmi zdlouhavá. „Jsou to velmi vážné stavy a jejich prognóza není příznivá. Dříve jsme se s takovými pacienty setkávali jednou dvakrát za rok a teď jich tu máme deset najednou,“ poznamenal Trnka.

Statistika je zatím taková, že na ventilátor přibývá jeden nový pacient za dva dny. „Rekrutují se z pacientů na infekčním oddělení, kteří mají zápal plic,“ dodal lékař.

Namáhavé směny zažívají i zdravotní sestry a další personál, který musí o pacienty pečovat v ochranných oblecích.

„Když je náročný den, jsme v ochranných oblecích i 12 hodin. Na záchod nebo se napít můžeme jednou dvakrát za směnu. Teď jsme uvítali, že nám pomáhají sestřičky z jiných odděleních a můžeme se prostřídat,“ uvedla zdravotní sestra z infekční JIP jihlavské nemocnice.

Nemocnice ale odmítla, že by se jí nedostávalo lůžek pro intenzivní péči a musela vybírat, které pacienty připojí na umělou plicní ventilaci.

Takzvaná paliativní péče bývá aplikována i mimo covidové období u pacientů v terminálním stadiu nemoci, kteří jsou často vysokého stáří, s řadou nemocí a kdy intenzivní léčba není v jejich zájmu a je v rozporu s etickými principy medicíny.

„Přístrojová podpora by jim nezajistila zlepšení jejich zdravotního stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

O situaci v jihlavské nemocnici se zajímal také ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj má nemocnice rezervní počet lůžek a v případě potřeby je možné pacienty převézt na jiná pracoviště.

zpět na článek