Vše živé pryč. Trubice zazáří fialovým světlem a čistí vzduch ve třídách

  16:18
To zařízení tmavé barvy má tvar a velikost vaku na golfové hole. Po obvodu je opatřené osmi trubicemi z čirého tvrdého skla podobnými zářivkám. Dole má malá kolečka jako cestovní kufr. Tento zvláštní přístroj se nyní využil v jihlavské škole. Ve třídách čistil vzduch a dezinfikoval.

Zdeněk Hajn tento aparát v pondělí dotlačil do středu prázdné třídy jedné z jihlavských základních škol. Pak vyšel z místnosti, zavřel za sebou dveře a pomocí speciální aplikace v chytrém telefonu zvenčí zařízení na dálku spustil.

Na onom tmavém stroji se v té chvíli skleněné trubice rozzářily do oslňujícího nafialovělého světla a uvnitř válce se rozběhly se slabým stejnoměrným hukotem silné ventilátory.

Po obvodu robota je osm trubic. Produkují tzv. tvrdé záření. Za 20 minut je třída vydezinfikovaná.

Po dobu provozu nesměl být ve školní třídě žádný člověk ani zvíře, zůstat nesměly dokonce ani květiny. Hajnův aparát s názvem BeeUV je totiž nově modifikovaným zařízením na rychlou dezinfekci vzduchu a povrchů.

„Skleněné válce vydávají ultrafialové UVC záření, které zabíjí všechno živé, ve zdravotnictví se používá na sterilizaci nástrojů. Trubice současně generují ozon. V době pandemie covidu-19 by toto zařízení mohlo být nástrojem pro dezinfekci prostor, kam chodí hodně lidí a kde není čas na jejich pravidelné rychlé uklízení - trolejbusy, autobusy, letadla, prostory škol,“ míní třiačtyřicetiletý Hajn.

Dvacet minut práce a pak pořádné vyvětrání

Školní třídu jeho zařízení BeeUV vyčistí za 20 minut, současně místnost zbaví plísní i pachů. „Po aplikaci je však nutné několik hodin nechat vzniklý ozon rozpadnout zpět na kyslík, nebo místnost řádně vyvětrat,“ podotkl Hajn.

V pondělí Hajn druhý prototyp přístroje předvedl na jihlavské škole T. G. Masaryka.

„Jsem ráda za možnost vyzkoušení. Pokud se prokáže, že zařízení funguje, tak by za nynější nutnosti epidemických opatření jeho využití do škol bylo výhodné,“ míní ředitelka školy Andrea Frolíková.

BeeUV si premiéru podle Hajna odbyl v domově pro seniory v Bechyni na dezinfekci společné jídelny. Jeho elektrotechnický princip je dílem Ondřeje Macha.

Přístroj má uvnitř výkonnou baterii, která zvládne osm hodin provozu. Teoreticky by mohla tedy vydržet na dezinfekci více než dvaceti místností velikosti školní třídy.

Hajn je ochoten zařízení podrobit experimentálnímu testování účinnosti.

„Princip UVC záření při dezinfekci není nový, my jsme jenom jeho zdroje umístili do mobilního a rozměrově kompaktního zařízení, kterým se dostanete takřka všude, kde potřebujete rychle dezinfikovat prostor,“ vysvětlil Hajn.