iDNES.cz

Opozici do voleb ve Žďáře povede exšéf Žďasu, ODS a TOP 09 vytvoří koalici

  12:12
O křesla na žďárské radnici se v komunálních volbách znovu utkají starosta Martin Mrkos (Žďár - Živé město), místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO) i místostarosta Rostislav Dvořák (KDU-ČSL). Naopak překvapením je spojení jejich současného koaličního partnera ODS s TOP 09. Kandidují pod názvem Společně.

Post starosty bude ve Žďáře nad Sázavou obhajovat Martin Mrkos (vlevo). Na kandidátce uskupení Žďár - Živé město mu bude záda krýt jeho předchůdce Zdeněk Navrátil (vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Volebním lídrem koalice se stal lékař, pediatr Jan Mokříš z ODS, dvojkou společné kandidátky pak zástupkyně TOP 09, pedagožka a historička Lenka Šimo,“ informovala Jana Žáková, regionální manažerka ODS. Topka má v první desítce pouze tři zástupce.

Nejsilnější opoziční silou je Změna 2018, sdružená kolem bývalého tajemníka radnice Jana Havlíka a exstarosty Jaromíra Brychty.

„Do voleb půjdeme se Stranou soukromníků České republiky pod názvem Změna 2018 a Soukromníci. Kandidáty máme, ale ještě nemáme jejich pořadí. Kromě známých jmen chystáme, řekl bych, pozitivní a zajímavé překvapení,“ reagoval Jan Havlík. Vyloučil, že by lídrem byl on nebo Brychta, tedy dva nejhlasitější kritici současné koalice. Jméno lídra prozradit nechtěl.

Podle informací MF DNES bude jedničkou Miroslav Šabart, který přes deset let šéfoval strojírenskému podniku Žďas a nyní se stará o rodinný penzion. „Kandidovat budu, měl bych být na prvním místě,“ potvrdil na přímý dotaz MF DNES.

Starosta bude znovu jedničkou

Post starosty chce obhajovat Martin Mrkos z hnutí Žďár - Živé město. „Půjdu do voleb z pozice lídra, dvojkou bude Zdeněk Navrátil,“ potvrdil Mrkos. Nebude se tak opakovat situace z minulých voleb, kdy si posty na kandidátce s tehdejším starostou Navrátilem prohodil.

„Do konce června vyladíme všechna jména,“ přislíbil Mrkos.

Známé tváře i nováčky bez větších zkušeností z komunální politiky oslovilo hnutí ANO 2011. O přízeň voličů bude usilovat společně s nezávislými kandidáty.

„Budeme se jmenovat ANO 2011 a Nezávislí. Členů ANO není úplně hodně, ale je dost takových, kteří s námi sympatizují. Ti právě budou kandidovat jako nezávislí, chceme jim dát šanci něco změnit,“ objasnila jednička kandidátky a současná místostarostka Ludmila Řezníčková. Lídryní byla i před čtyřmi lety.

Druhou pozici obsadila nová tvář - pětatřicetiletý Jaroslav Hedvičák, krajský manažer ANO, jenž je mimo jiné předsedou komise pro sport a volný čas. Teprve za ním usiluje o přízeň voličů radní města a bývalý poslanec Radek Zlesák.

Na kandidátce ČSSD bude nezávislých většina

Na pomoc nezávislých sází také sociální demokraté, kteří působí už dvě období v opozici. „Zatím to dokonce vypadá, že nezávislých osobností bude většina, jen nějakých osm devět lidí budou členové ČSSD,“ sdělil Vladimír Novotný, žďárský zastupitel a náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Lídři kandidátek ve Žďáře nad Sázavou

  • Žďár - Živé město - Martin Mrkos
  • ANO 2011 a Nezávislí - Ludmila Řezníčková
  • KDU-ČSL - Rostislav Dvořák
  • Změna 2018 a Soukromníci - Miroslav Šabart *
  • ČSSD - Vladimír Novotný *
  • Společně (ODS + TOP 09) - Jan Mokříš
  • Přísaha - František Partyka
  • KSČM a SPOZ - ?

Pozn.: Jména označená hvězdičkou ještě nebyla oficiálně potvrzena

Jedničkou byl i minule, o pozici lídra letos dle svých slov neusiluje, ale nenajde-li se jiný vhodný kandidát, ujme se jí. „O finální podobě již připravené kandidátky budeme ještě jednat. Jasno by mohlo být do dvou týdnů,“ uvedl Novotný.

Tradičně silní bývají ve žďárských volbách lidovci, kteří jsou nyní součástí vládnoucí čtyřkoalice.

„Máme jasno už dlouho, lídrem bude Rostislav Dvořák,“ potvrdil očekávaný výběr jedničky předseda městské organizace KDU-ČSL Tomáš Havlík.

Pětašedesátiletý Dvořák je „brontosaurem“ žďárského zastupitelstva, do něhož byl zvolen už pětkrát. Loni na podzim však povýšil, když nahradil Romanu Bělohlávkovou, která zamířila od Poslanecké sněmovny, na postu místostarostky.

Osvědčená jména z minulých hlasování, poslankyně Romana Bělohlávková i senátor Josef Klement, kteří se z radnice postupně prokousali až do celostátní politiky, budou kandidovat i nyní.

„Jestli budou na předních místech? To bych nechal až po schválení kandidátky výborem. Do dvou týdnů budeme mít definitivně jasno,“ řekl pouze Havlík.

Přísaha hledá kandidáty letákovou kampaní

Novinkou letošních „komunálek“ je zapojení politického hnutí Přísaha. O vznik žďárské odnože se zasadil Milan Andrýsek, předseda tamní pobočky Českého zahrádkářského svazu; lídrem však bude osmatřicetiletý František Partyka.

Politické hnutí bývalého policisty Roberta Šlachty hledá kandidáty i dost netradičně - lidé našli v poštovních schránkách letáčky vybízející k zapojení do voleb. „Nabízíme Žďárákům příležitost podílet se na chodu našeho města,“ uvedla za hnutí Lucie Partyková.

„Na kandidátce máme k 16. červnu dvacet jmen. Jsou to obyvatelé města dosud převážně politicky nečinní. Lidé, co tu vyrostli, vychovávají tu své děti a někteří se již těší z vnoučat,“ dodala.

Komunisté a Zemanovci asi půjdou do voleb spolu. „S největší pravděpodobností bychom chtěli sestavit kandidátku ve stejné koalici jako minule, tedy s SPOZ,“ řekl dlouholetý zastupitel Petr Stoček (KSČM).

Na kandidátce se objeví nespíš i druhý zastupitel, Bohumil Trávník (SPOZ). „Kdo bude lídr? Ještě nejsme domluveni, ani jeden z nás nechce být vpředu, už jen kvůli věku,“ dodal Stoček, který má obavy, že se nepodaří zaplnit všechna místa na kandidátce.

Překvapivě nedají 27 jmen v dvacetitisícovém městě dohromady dvě parlamentní strany. „Kandidátku ve Žďáře nesestavujeme,“ potvrdil krajský předseda Pirátů Jan Pošvář.

A na rozdíl od jiných míst zde do voleb nejde ani SPD Tomia Okamury, což potvrdil Radek Koten, poslanec a předseda SPD na Vysočině.

zpět na článek