Po roční pauze se vrací knižní veletrh, ke vstupu bude nutné potvrzení

  14:22
Po loňské odmlce kvůli pandemii se letos opět uskuteční Podzimní knižní veletrh. Nakladatelé, spisovatelé a čtenáři v pátek a v sobotu zaplní Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě a nově i sousední krajskou knihovnu. Návštěvníci veletrhu však budou muset dodržovat protiepidemická opatření.

Po pauze způsobené vládními opatřeními kvůli šíření nového koronaviru se v Havlíčkově Brodě opět uskuteční tradiční Podzimní knižní veletrh. Čtenáři pod jednou střechou najdou tisíce knih a budou se moci setkat s desítkami autorů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na brodském knižním veletrhu by se letos mělo představit 132 vystavovatelů. To je o něco méně než v předchozích ročnících.

„Neoslovovala jsem nové vystavovatele a dokonce jsem odmítala i ty, kdo se přihlásili po uzávěrce. Chtěla jsem tak zajistit větší rozestupy mezi lidmi,“ vysvětluje pořadatelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Důvodem pro omezení není nic jiného než co největší zamezení šíření onemocnění covid-19. Veletrhu se nevyhnou ani další protiepidemická opatření. Mezi stánky budou větší rozestupy, k dispozici u nich bude dezinfekce, častěji se bude větrat, samozřejmostí mají být respirátory.

Pořadatelé očekávají, že všichni, kdo na veletrh přijdou, u sebe budou mít potvrzení o ukončeném očkování, prodělání nemoci nebo o platném negativním testu. Bez tohoto dokumentu, ať už v papírové, či elektronické podobě, by se návštěvníci dovnitř dostat neměli.

„Věřím, že na náš veletrh chodí rozumní lidé, kteří umí dobře číst, dokážou situaci pochopit a nechtějí si z veletrhu kromě knížek odvézt něco dalšího. Kdo potvrzení u vstupu nepředloží, s tím to budeme řešit individuálně a nabídneme testování, které jsme domluvili v nemocnici,“ informovala Hejkalová.

S vedením nemocnice vyjednala možnost testovat návštěvníky a vystavovatele veletrhu. Vyhrazené mají časy v pátek od 9 do 12 hodin a v sobotu od 8 do 10 hodin. Na test je nutné předem se zaregistrovat přes objednávkový systém Kraje Vysočina na webové adrese odbery.kr-vysocina.cz.

Bohatý program se odehraje i krajské knihovně

Vedle protiepidemických opatření bude letošní novinkou veletrhu i jeho rozšíření do sousední nové budovy krajské knihovny. Část programu se tam odehraje ve vstupním foyer se schodištěm i ve velkém sále. „Při pandemii pomůže, že se lidé rozprostřou na více míst,“ pochvaluje si Hejkalová dohodu s knihovnou, která zůstane výjimečně otevřená i v sobotu.

Výběr z programu

Pátek 15. října

 • 12.30 - Matěj Dadák, představení románu
 • 16.00 - Michael Kocáb, autorské čtení a beseda
 • 16.00 - Alena Mornštajnová, čtení z knihy Listopád
 • 16.00 - Tomáš Hanák, autogramiáda
 • 16.15 - Arnošt Vašíček, přednáška
 • 16.45 - Irena Obermannová, čtení z nové knihy Babička
 • 18:00 - Andreas Pittler, autogramiáda

Sobota 16. října

 • 10.00 - Martin Hilský, přednáška
 • 11.00 - Michal Viewegh, setkání se čtenáři
 • 12.00 - Jiří Dědeček, čtení
 • 12:30 - Andreas Pittler, setkání s autorem
 • 13.30 - Vladimír Merta, čtení z divokého románu
 • 14.30 - Jaroslav Hutka, beseda s písničkářem

Kompletní program je na www.hejkal.cz

Protože loňský 30. ročník veletrhu se neuskutečnil, respektive nahradilo ho „jen“ vydání povídkové knihy z per třicítky autorů, zůstane mu i loňské motto Země skrytých úsměvů. Navíc si Havlíčkův Brod letos připomíná i kulatá výročí spojená s Karlem Havlíčkem Borovským, dílčím tématem proto letos bude i on a svoboda slova v 21. století.

Program bude jako obvykle velmi bohatý. Při autogramiádách, besedách, autorských čteních a nejrůznějších setkáních se během veletrhu představí mnoho desítek českých spisovatelů, autorů a nakladatelů. Kompletní víkendový program najdou zájemci na stránkách veletrhu www.hejkal.cz.

„Za návštěvu bude stát určitě vše. Obzvlášť bych ale chtěla vyzdvihnout návštěvu jediného zahraničního autora, rakouského spisovatele Andrease Pittlera,“ zmínila Markéta Hejkalová. Pittler je autorem velice oblíbené série historických detektivek Vídeňské zločiny.

„Měl na veletrhu být už v loňském roce a velice se na to těšil. Tenkrát byly zavřené hranice, tak kvůli účasti dokonce chtěl přeplavat Dyji. Nakonec byl veletrh zrušen, takže do vody nemusel. Velmi rád proto přijede letos,“ usmála se pořadatelka.

Vstupenka na veletrh stojí 60 korun. Platí po oba dny a je slosovatelná. Pro veřejnost budou výstavní prostory otevřeny v pátek od 10 do 19 hodin, v sobotu pak od 9 do 17.00.