Nejnavštěvovanější „nemultiplex“ kino Vysočina dostane nový zvuk i plátno

  8:34
Kino Vysočina ve Žďáru nad Sázavou, které je ve špičce nejnavštěvovanějších klasických kin v České republice, se brzy bude moci pochlubit novým zvukem i promítacím plátnem. Výměnu musí pracovníci kina stihnout během měsíční letní promítací přestávky.

Kino ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Město Žďár nad Sázavou

„Budeme pořizovat jak nový prostorový zvuk, tak nové promítací plátno, zakázka za 2,4 milionu korun už je vysoutěžená,“ řekla Marcela Lorencová, ředitelka příspěvkové organizace Kultura Žďár, která spravuje městská kulturní zařízení.

Organizace získala na projekční plochu 150tisícovou dotaci ze Státního fondu kinematografie.

„Úpravy musíme stihnout během letní přestávky, která začne 21. července,“ doplnila Lorencová. Promítat by se mělo od 24. srpna, kdy se kino znovu otevře.

Žďár se chlubí tím, že se jeho kino Vysočina stalo po modernizaci, při které zůstal zachován architektonicky zajímavý interiér, jedním z nejnavštěvovanějších nemultiplexových kin v Česku.

„Soupeříme o první místo s dalšími dvěma kiny, jedním z nich je pražská Lucerna,“ připomněl starosta Martin Mrkos. „Abychom udrželi dech a kvalitu promítání, organizace Kultura Žďár pořídí nový zvukový systém.“ Radní už výdaje schválili.

S tímto krokem se počítalo už předloni při stavebních pracích, takže si instalace zvukového zařízení nevyžádá žádné razantní zásahy.

Novinkou může být malý sál pro pár desítek lidí a artové filmy

Naposledy došlo k modernizaci zvuku při digitalizaci kina v roce 2011. „Teď bychom měli získat to nejlepší, co je na trhu,“ poznamenala Marcela Lorencová.

Kino Vysočina, ve své době s 530 místy jeden z největších sálů v zemi, začalo promítat v srpnu 1963. Od roku 2011 je digitalizované a promítá i 3D filmy.

V další fázi město investovalo s využitím dotace zhruba šest milionů do zateplení a výměny oken.

Předloni získal biograf během rekonstrukce bezbariérový přístup, nové toalety a elektroinstalaci. Kapacita sálu se však výměnou sedaček za pohodlnější snížila na 250 míst.

Další novinkou ve žďárském kině by mohl být malý sál pro několik desítek lidí, kde by se promítaly žánrově úzce profilované neboli artové filmy.

Autor: