Jihlavská zoo má první letošní mládě, tajemná velemyš pochází z Filipín

  17:52
Jihlavská zoologická zahrada už se může pyšnit letošním mládětem, 3. ledna rozmnožila velemyši největší. Novinku zoo oznámila až nyní, protože chovatelé čekali, jak se bude mláděti dařit. V prvních dnech po narození se může stát cokoli.

Informaci o narození mláděte velemyši největší oznámila jihlavská zoo až nyní, i když přišlo na svět už 3. ledna. Velemyši jsou tajemná a plachá zvířata, včetně ocasu měří až 90 centimetrů. | foto: Zoo Jihlava

„To, že se v chovatelském zázemí velemyší největších nachází čerstvě narozené mládě, zjistili chovatelé v pondělí 3. ledna. Mládě je zatím velice malé a matka ho úzkostlivě střeží v porodní budce,“ vysvětlil mluvčí zahrady Martin Maláč s tím, že jde zatím o druhé narozené mládě tohoto druhu v jihlavské zoo.

Tato velemyš je společně s velemyší obláčkovou největším myšovitým hlodavcem na světě.

„Včetně ocasu měří až 90 centimetrů na délku a dosahuje hmotnosti kolem dvou kilogramů. Oba dva druhy žijí endemicky pouze na filipínském ostrově Luzon v jihovýchodní Asii,“ připomíná mluvčí.

Velemyši patří k poměrně tajemným živočichům. Jejich způsob života je totiž stále velmi málo známý a prozkoumaný. Jde navíc o velmi plachá zvířata.

„Spoustu informací jsme se o nich dozvěděli teprve díky chovu v lidské péči. Jsou to zvířata aktivní v noci. Žijí na stromech a keřích, po kterých sice pomalu, ale dobře a obratně šplhají. Při tom si pomáhají částečně chápavým ocasem. Živí se listy, kůrou a plody rostlin,“ popisuje Maláč.

Ve skupině myšovitých hlodavců jsou velemyši podle mluvčího zahrady zvláštní i tím, že samice rodí pouze jediné mládě, které je již osrstěné.

Velemyši největší má jihlavská zoologická zahrada v chovu od roku 2016. Ovšem teprve v roce 2020 se podařilo odchovat první mládě.

Pokud jde o velemyši obláčkové, ty jsou v Jihlavě od roku 2008. „Máme jednu z největších chovných skupin v rámci zoologických zahrad na světě,“ poznamenal mluvčí zoo.

Loni se chovatelům v jihlavské zoologické zahradě podařilo úspěšně odchovat kolem 500 mláďat přibližně 80 druhů živočichů.