Místo parkování parklet. Jihlava zkouší, zda s místem pro setkávání uspěje

  8:54
Kolik možností nabízí jedno parkovací místa, se mohou přesvědčit lidé v Jihlavě. V Palackého ulici na ploše pět krát dva metry vznikl takzvaný parklet. Jde o mobilní veřejné prostranství určené k odpočinku a setkávání. Tvoří ho dřevěná podesta s lavičkou, stolkem a židlemi, stojan na kola a květiny.

První parklet v Jihlavě stojí v Palackého ulici před kavárnou Stella. Posezení zabírá jedno parkovací místo. | foto: Magistrát města Jihlavy

Úkolem mobilních parkletů je podle radního pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS) zahájit diskusi o využití veřejného prostoru ve městech. Jihlavskému magistrátu jej prozatím na dva měsíce bezplatně zapůjčila organizace Partnerství pro městskou mobilitu, která parkletem disponuje od roku 2020.

Jihlava je v pořadí již desátým městem v republice, kam byl zapůjčen. Předtím jej využívali například lidé ve Frýdku-Místku.

„Parklet má názorně ukázat, že veřejný prostor není určený jenom pro parkování aut, ale že plní řadu jiných funkcí. Jednou z nich je setkávání a vytváření takovýchto zahrádek. Věřím, že si toto místo lidi získá,“ říká Vymazal.

Jestli takovéto prostory v budoucnu místo parkovacích míst přibudou, bude záležet nejen na jejich oblibě u lidí, ale také na rozhodnutí zastupitelů.

„Jsou to ožehavá témata. V centru jsou problémy s parkováním. Bude tedy otázka, zda dát přednost parkování, nebo posezení pro lidi. Není to jednoduché rozhodnutí, ale i v rámci parkovací koncepce, kterou na radnici připravujeme, se řeší rovněž tato otázka,“ dodal radní Vymazal.