iDNES.cz

V Dukovanech vzniká 3D model jaderné elektrárny, kromě bezpečnostních prvků

  15:02
Odborníci v Dukovanech pracují na unikátním vhledu do útrob jaderné elektrárny. Výsledkem bude digitální 3D model s detailními daty jejího uspořádání. Umožní to zefektivnit provoz a údržbu zařízení, zejména pak běžně nepřístupných prostor.

Podkladem pro vytvoření 3D modelu je obrovské množství dat, která energetici získávají pomocí laserového snímání s velmi vysokou přesností a citlivostí. Pilotní skenování proběhlo na třetím a čtvrtém výrobním bloku už na podzim.

V současné době model dukovanské elektrárny obsahuje kompletní 3D scany 339 místností. „Po úplném dokončení bude zahrnovat 1 127 místností, výrobních hal a sálů,“ uvedl mluvčí jaderné elektrárny Petr Bezděk.

V každé z již nasnímaných místností energetici postavili stacionární skener, který vysílá a následně zpětně přijímá laserový paprsek s maximální rychlostí více než milion bodů za sekundu. Získávají tak přesná data o zařízení a jejich skutečném prostorovém uspořádání.

„Jaderný průmysl vždy patřil mezi obory využívající špičkovou technologii. Proto i my při přípravě výrobního zařízení na dlouhodobý provoz elektrárny využíváme nové technologie a moderní postupy, které nám v tom pomáhají,“ hodnotí nové postupy Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Do modelu se převádí data z HDR kamery

Speciální skenovací zařízení pokrývá oblast, která dosahuje 360° krát 320°. Stacionární snímač současně vytváří 3D panoramatickou fotografii s rozlišením až 80 megapixelů pomocí HDR kamery.

Takto získaná data pak odborníci převádí do 3D modelu. Ten poté poskytuje přesnou informaci o dispozičním uspořádání technologií, jako jsou čerpadla, parovody, horkovody, ventily, měřící přístroje i třeba rozvody požární vody a mnohé další.

„Vytvořený model bude sloužit při prokazování souladu skutečného stavu a projektu bez nutnosti opakovaných fyzických kontrol, k přípravě údržby, k optimalizaci transportu nadměrných zařízení, pro přípravu modifikací nebo výcvik a školení zaměstnanců,“ podotkl Bezděk.

„Díky digitalizaci očekáváme zvýšení efektivity některých činností až o 40 procent,“ doplnil manažer útvaru řízení ICT Miroslav Choura.

„Nejen že uspoříme nutnost některých prací, ale navíc je vše přehlednější. Díky digitalizaci máme neustále detailní přehled o technologii i prováděné práci,“ dodal.

Podle mluvčího Bezděka nehrozí zneužití informací v případě úniku dat. U provozních technologií by to ani žádné riziko neznamenalo.

„Bezpečnostní prvky fyzické ochrany, jako jsou kamery, čidla nebo například vstupní turnikety, do modelu nejsou zahrnuty nebo jsou deformovány tak, aby v případě úniku dat nemohly být zneužity,“ ujistil mluvčí dukovanské elektrárny.

zpět na článek