iDNES.cz

Zámek ve Velkém Meziříčí opakuje slavné císařské manévry z roku 1909

  8:52
Zámek ve Velkém Meziříčí se o víkendu pomyslně přenese do roku 1909, kdy se ve městě konaly císařské manévry. Jejich 110. výročí připomenou tradiční historické slavnosti, jejichž součástí bude i symbolický příjezd císaře Františka Josefa I.

Ve Velkém Meziříčí se konají historické slavnosti. V zámeckém parku bude k vidění vojenské ležení, četnická stanice i polní kuchyně s možností ochutnávky jídla v ní připravené. | foto: Muzeum Velké Meziříčí

„Manévry se na Velkomeziříčsku konaly 8. až 11. září 1909. Přímo v Meziříčí byl umístěn císařský stan, vrchní velitelství, generální štáb a důstojníci. Vojska se pohybovala na území Bítešska, Náměšťska a Třebíčska,“ připomněla historická fakta Lucie Pavelcová z velkomeziříčského muzea.

Vojenského cvičení se zúčastnil rakousko-uherský císař František Josef I., následník trůnu František Ferdinand d’Este a německý císař Vilém II. „Nejvýznačnější hosté byli ubytováni přímo v zámecké budově,“ dodala Pavelcová.

Během manévrů tehdy byla dle jejích slov využita i nová technika, jako jsou automobily a motocykly, kulomety, bezdrátové telegrafní spojení a pozorovací balony.

Aby si lidé udělali lepší představu o tom, jak to tehdy ve městě vypadalo, budou si dnes a zítra moci prohlédnout vojenské ležení umístěné v zámeckém parku, polní poštu, četnickou stanici či různé typy polních kuchyní i s možností ochutnávky jídla v nich připraveného.

Módní přehlídka i bojová operace

O další občerstvení se pak postará stylová vojenská hospoda. Chybět nebude ani dobová módní přehlídka, nástup vojenských jednotek nebo bojová operace v parku.

„O hudební program se postará kapela Pouličníci, která má ve svém repertoáru oblíbené staropražské písničky. Pro děti pak bude po oba dva dny připravena odpolední pohádka,“ popsala Lucie Pavelcová.

Na nádvoří naleznou příchozí řemeslné stánky, kde si budou moci prohlédnout nejen zručnou řemeslnickou práci, ale také si některé výrobky zakoupit. Mezi stánkaři se objeví například svíčkař nebo mýdlař. Sobotní program historických slavností začíná v poledne a končit bude kolem osmnácté hodiny.

V neděli akce odstartuje opět po poledni a zakončena bude nástupem vojenských jednotek v půl páté večer.

„Po celý víkend budou lidé moci navštívit i zámecké a muzejní expozice, sál s freskovou výzdobou či výstavu 700 let řádu rytířů Kristových,“ dodala Lucie Pavelcová z muzea.

zpět na článek