Plakát letošního festivalu dokumentů je kvůli koronaviru tmavý a s dírou

  8:42
Měsíc v úplňku, díru v gramofonové desce, záři projektoru ozařující plátno kina či světlo na konci tunelu. To vše může v myslích diváků znamenat pohled na nový plakát 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2020, který organizátoři představili.

Představení oficiálního plakátu letošního ročníku jihlavského festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Kvůli koronavirové krizi je vyveden v tmavých barvách a má v sobě díru. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Autorem oficiálního festivalového plakátu je opět grafik a ilustrátor Juraj Horváth.

Fakt, že letošní festival se bude konat ve stínu koronavirové pandemie a celosvětových epidemiologických opatření, se promítl i do výtvarné stránky přehlídky. Zvláštností plakátu je především to, že je proděravělý a skrze kruhový průhled je vidět.

„To je metafora toho, o co se festival dlouhodobě snaží. Tedy vidět za povrch,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Plakát je vyveden v odstínech černé a postaven na kontrastu černé a bílé. Jak Marek Hovorka připustil, může se barva plakátu měnit podle toho, jak se bude měnit atmosféra ve společnosti.

„Bude to takový lakmusový papírek současné doby,“ poznamenal.

Letošní přehlídka dokumentárních filmů se uskuteční ve dnech od 27. října do 1. listopadu. „Pracujeme s několika verzemi konání festivalu. Včetně té, že by se festival v případě zákazu shromažďování uskutečnil ve virtuálním prostoru,“ dodal Hovorka.

Autor: