Jihlavský festival dokumentů se vrací do kin, sály zaplní Nedvěd i Leary

  16:18
Šest týdnů zbývá do zahájení 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2021. Po loňské covidové pauze se letos diváci i filmy znovu vrátí do jihlavských kinosálů. „Těšíme se zpátky do kina! Na setkávání a inspirativní diskuse,“ říká ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka.

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentů nabídne i filmový portrét písničkáře Jana Nedvěda. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Loňská přehlídka se uskutečnila výlučně v online prostoru. Jedno z festivalových kin proto nabídne výběr z filmů uvedených loni. Digitální formy festivalu se však pořadatelé úplně vzdát nechtějí. Po skončení živé Ji.hlavy naváže 1. listopadu čtrnáctidenní festival online.

„Každý prostor, fyzický i digitální, má svá specifika, a proto se filmový program obou podob festivalu bude lišit. Některé filmy budou jen v kinech, internet zas nabídne bonusy, které v kinech neuvidíte,“ upřesňuje Hovorka.

Letošní ročník přinese také změny v podobě soutěžních sekcí a udílení ocenění. Kromě hlavní Ceny pro nejlepší film vyberou porotci i nejlepší kameru, střih nebo zvuk, stejně jako vyzdvihnou výjimečné formáty, například nejlepší filmovou esej. Sedmičlenná porota udělí také cenu nejvýraznějšímu debutu i filmu z regionu střední a východní Evropy. Novinkou pětadvacátého festivalového ročníku je také Cena za nejlepší dokumentární knihu.

Pořadatelé tento týden rovněž zveřejnili jména některých festivalových hostů i snímky, na které se mohou diváci těšit. Program nabídne například režijní debut herečky Charlotte Gainsbourg. Britská herečka v něm přibližuje komplikovaný vztah s vlastní matkou, herečkou, zpěvačkou a módní ikonou sedmdesátých let Jane Birkin.

„Nejnebezpečnější muž Ameriky“ a LSD

V nabídce filmů bude také příběh amerického psychologa, filozofa a popularizátora LSD Timothyho Learyho, kterého Richard Nixon nazval „nejnebezpečnějším mužem v Americe“. Dokument My Psychedelic Love Story oscarového dokumentaristy Errola Morrise pohlíží na Learyho očima jeho milenky Joanny Harcourt-Smith.

„Film je vlastně příběhem holčičky, která se zamiluje a stane se tak součástí noční můry,“ řekl režisér filmu britskému deníku The Guardian.

Ji.hlava 2021

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2021 letos potrvá od 26. do 31. října.

Soutěžní sekce Česká radost, která reflektuje tuzemskou dokumentární tvorbu, nabídne mimo jiné i filmový portrét písničkáře Jana Nedvěda.

„Mám rád rozporuplné osobnosti. Tou je i Honza Nedvěd. Půlka lidí jeho tvorbu miluje, ta druhá se jí směje. Zajímalo mě, kým je Honza Nedvěd ve skutečnosti,“ říká režisér Jan Látal.

Ve stejné soutěži bude i animovaný dokument Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen, jejíž předchozí studentské filmy Malá nebo Spolu sami zazářily na domácích i zahraničních festivalech.

Pětadvacátá Ji.hlava i letos nabídne živé diskuse a přednášky s hosty v rámci Inspiračního fóra. „Letos se budeme zabývat duševním zdravím, vztahem člověka k přírodě, rovností a také tím, jak mohou digitální technologie pomoci vytvořit férovější svět,“ říká dramaturgyně Inspiračního fóra Tereza Swadoschová.

Mezi hosty bude třeba polská ženskoprávní aktivistka Marta Lempartová, která je jednou ze zakladatelek hnutí Celostátní stávka žen.