Nové lasery nad elektrárnou rozeznají ptáka od případného útočícího dronu

  7:32
Neviditelná síť laserových paprsků posílila ochranu vzdušného prostoru nad jadernými elektrárnami Dukovany a Temelín. Cílem nového bezpečnostního systému je zajistit vzdušný prostor například i proti dronům. Ty dokáže inteligentní systém dobře rozeznat například od ptáků.

Nový systém, který posílil zabezpečení vzdušného prostoru, dodala společnost Tacticaware a funguje na základně 3D laserových detekčních systémů.

„Detektory vystřelují rychlostí světla svazky laserových paprsků pod různými úhly do prostoru. Ty sbírají informace z prostředí. Jakmile narazí na překážku, vrací se zpět do detektoru,“ vysvětluje princip Martin Vojtek ze společnosti Tacticaware.

Společnosti ČEZ a Tacticaware představily nový typ ochrany vzdušného prostoru nad českými jadernými elektrárnami v Dukovanech. Systém vystřeluje velké množství laserových paprsků pod různými úhly do prostředí. Tím dokáže odhalit narušitele vzdušného prostoru.

Systém tyto impulzy sbírá, jednotlivé body řadí do skupin a z nich vytváří objekty.

„Teprve objekt dokáže vyvolat poplach. V řídícím centru ostrahy pracovníci vidí mapu prostoru i konkrétní alarmovou situaci s veškerými detaily. To znamená, kolik je narušitelů, jejich přesné pozice, rychlost pohybu i jeho trajektorii,“ představil novinku Vojtek s tím, že do konkrétního místa je pak možné pilotovat i otočné kamery.

Nad oběma elektrárnami jsou bezletové zóny

Přesné parametry detekčního systému jsou tajné. Nicméně jsou tak citlivé, že umí rozlišit narušení prostoru například ptákem či zvířetem od uměle vyrobeného systému.

Moderní bezpečnostní systém instalovali odborníci na klíčová místa obou českých jaderných elektráren - tedy jak Dukovan, tak Temelína. Obě elektrárny patří mezi nejpřísněji střežené objekty v České republice. Podle Bohdana Zronka, člena představenstva a ředitele divize ČEZ jaderná energetika chrání elektrárny celý systém na sebe navazujících bezpečnostních opatření.

Mimo jiné platí kolem obou elektráren bezletové zóny, které mají tvar válce o poloměru dvou kilometrů a výšce 1,5 kilometru. Jejich nedotknutelnost zajišťuje vojenské letectvo. Na obou jaderných elektrárnách sídlí také speciální jednotky policie.

„Jeden člen této jednotky je vždy přítomen v řídícím centru fyzické ochrany elektrárny. V případě narušení by to byla policie, která má odpovídající oprávnění a prostředky k provedení zásahu,“ dodal ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

ČEZ dron ještě nezaznamenal, ale reaguje na hrozby

Novým bezpečnostním systémem ČEZ reaguje na případné nové hrozby. „Tak jak se vyvíjí různé hrozby a technologie, snažíme se je reflektovat a obnovovat bezpečnostní systém elektráren,“ uvedl za ČEZ Daniel Rous.

Jak upozornil, podobně jako drony nemusely jaderné elektrárny ještě před deseti lety řešit ani kybernetickou bezpečnost. „Dnes podle nového atomového zákona už je i problematika počítačové bezpečnosti nedílnou součástí zabezpečení jaderného zařízení,“ říká Rous.

Drony podle Rouse zatím nad českými jadernými elektrárnami zaznamenané nebyly. „Doba se ale mění. Víme, že v případě válečných konfliktů jsou útoky ze vzduchu pomocí dronů poměrně časté. Vzdušný prostor jaderných elektráren je pro nás natolik důležitý, že jsme považovali za vhodné využít tu nejšpičkovější techniku, která je dnes k dispozici,“ připomíná Rous.

Finanční vklad do laserové ochrany je součástí miliardové investice do celkové obnovy ochranného systému elektrárny Dukovany.