iDNES.cz

Jihlava rozjíždí „Kulový blesk“, po opravě domů přestěhuje úředníky

  12:08
Jihlava začala s rekonstrukcí dvou historických domů v ulici U Mincovny. V centru města dříve sloužily armádě, posledních patnáct let ale chátraly. Po renovaci se do nich nastěhují úředníci magistrátu z Hluboké ulice. A na jejich místo po dalších opravách přijdou další úředníci.

Magistrát zahájil už koncem loňského roku rekonstrukci historických domů v centru Jihlavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Patnáct let bylo ve dvou historických domech v ulici U Mincovny 6 a 8 v centru Jihlavy, kde do roku 2005 sídlila Okresní vojenská správa, ticho a naprostý klid.

Fotogalerie

Mezitím tyto budovy, které jsou od roku 2009 v majetku města, chátraly. Tak moc, že začalo zatékat do stropního pláště a problém začal být i se statikou renesanční klenby, kde se objevily praskliny.

Koncem loňského roku město začalo s rekonstrukcí obou budov za 55 milionů korun. Po skončení oprav v roce 2021 se tam nastěhuje asi čtyřicet úředníků magistrátu.

Opravovat se začalo i bez dotace, o niž město loni neúspěšně žádalo. Na takovém postupu se shodlo zastupitelstvo napříč politickým spektrem.

Z jakého důvodu Jihlava dotaci nezískala, město dosud neví

„Řekli jsme si, že do té akce půjdeme i bez těchto peněz, zatímco odbor rozvoje města bude žádat o dotaci novou. Objekty jsou hodně zdevastované a další odklad prací by stav jenom zhoršil,“ sdělil náměstek primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL) s tím, že například dům číslo 6 je zároveň cennou kulturní památkou.

Město chtělo získat peníze na opravu v rámci dotačního titulu ministerstva pro místní rozvoj na podporu regenerace brownfieldů a počítalo s částkou až 30 milionů korun.

„Čekáme na odůvodnění ministerstva, proč se nám dotaci nepodařilo získat. Vyrozumění by nám mělo přijít v půlce ledna. Pak zažádáme o dotaci novou,“ poznamenala vedoucí odboru rozvoje města Alena Kottová.

Celková rekonstrukce dvou vzájemně propojených historických domů v ulici U Mincovny spočívá především ve stavebních a dispozičních úpravách jednotlivých podlaží pro kancelářské prostory. Současně s tím vznikne také přístavba ve dvorní části objektu.

Magistrát chce všechny služby soustředit do jednoho místa

Snahou vedení města je všechny služby magistrátu soustředit do jednoho dobře dostupného místa. A to budovy bývalé vojenské správy stojící nedaleko radnice splňují.

„Po nutné rekonstrukci se tam přesunou odbory životního prostředí a školství, kultury a tělovýchovy, které jsou taktéž v ne zcela vyhovujících prostorech v ulici Hluboká 3,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Podle tajemníka magistrátu Evžena Zámka stávající prostory magistrátu již nevyhovují takovému počtu zaměstnanců. Úřad má nyní kolem 380 pracovníků.

Navíc právě budova v Hluboké 3, kde sídlí odbor životního prostředí a školství, začíná mít také určité problémy. „Objevily se problémy s elektřinou, houpou se tam podlahy... Je třeba to rovněž opravit,“ dodal tajemník magistrátu.

Až se dokončí i tyto úpravy na adrese Hluboká 3, budou se přesouvat další odbory. Primátorka Koubová má pro tento postup přiléhavý název.

„Díky akci Kulový blesk budeme mít možnost opravit nejen obě budovy, ale také zajistit následný přesun majetkového odboru, který se rozrostl o odbor správy realit, aby byl majetek pěkně pohromadě, tedy v Hluboké ulici, tam, kde byla kultura a životní prostředí. Prázdné budovy po správě realit na Čajkovského pak nabídneme soukromému sektoru,“ přiblížila primátorka.

Původně optimistická nálada příliš dlouho nevydržela

Tajemník magistrátu Evžen Zámek má v plánu i další přesuny odborů, ale už jenom v rámci budovy. „Zvažujeme, že agendy, které navštěvuje hodně lidí, třeba občanské průkazy nebo pasy, přemístíme blíž ke vstupu a k pokladně, aby lidé nemuseli běhat několik pater kvůli zaplacení poplatků,“ řekl.

V obou historických domech v ulici U Mincovny v minulosti sídlila vojenská správa. Město budovy od ministerstva obrany koupilo v roce 2009 za 14 milionů korun. Tehdy převládala v zastupitelstvu optimistická nálada, že rekonstrukce na kanceláře pro úředníky nebude příliš nákladná.

Jenže nakonec se ukázalo, že celá záležitost bude komplikovanější a do nákladné renovace domů za desítky milionů korun se už město nehrnulo. I proto už o dva roky později oba objekty město poprvé nabídlo kupcům. V roce 2011 je radnice chtěla prodat za patnáct milionů korun.

A v dalších letech pak svůj pokus opakovala. Ale vždy neúspěšně. Později byly domy nabízeny i samostatně. Pouze jednou se našel zájemce, který se do dražby přihlásil. Z dohodnuté ceny 5,75 milionu korun však uhradil pouze půl milionu korun. Zbylou částku už nedoplatil a domy opět zůstaly městu.

zpět na článek