iDNES.cz

Stavba nového sjezdu k nákupní zóně v Jihlavě začne v létě, odklad neprošel

  12:06
Zklidnění automobilové dopravy v centru Jihlavy si slibují zastupitelé od vybudování nového sjezdu z dálničního přivaděče, který vyústí v ulici Romana Havelky. Tedy přímo u obchodní a odpočinkové zóny krajského města blízko řeky. Poprvé by tudy řidiči mohli projet v příštím roce.

Pro vybudování sjezdu je připravený most přes ulici Romana Havelky, který je nově opravený. ŘSD ho nechalo rekonstruovat v uplynulých dvou letech. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Začít stavět by se mělo letos koncem léta. A to i přesto, že vedení města původně navrhlo uspořit třicet milionů korun z rozpočtu právě tím, že vybudování sjezdu odloží na příští rok.

S tím však většina zastupitelů nesouhlasila. Podle nich je stavba pro město klíčová a odklad nesnese. Proto odsouhlasili, že se v rozpočtu pro tento rok nechá.

Zastupitelé o tom dlouho diskutovali. Řidiči, kteří dnes jedou od Znojma či Pelhřimova, totiž musí k obchodním řetězcům, akvaparku Vodní ráj nebo rodinnému parku Robinson jezdit přes celé město.

„Snažíme se o tento sjezd mnoho let, ani jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) nebyla jednoduchá. Je to priorita,“ řekl exprimátor Rudolf Chloupek z opoziční ČSSD.

Sjezd umožní snazší pendlování mezi obchody

Radní Jaroslav Vymazal (ODS) připomněl, že stavbou sjezdu ze silnice I/38 se završí více než desetiletá snaha města. Upozornil i na zásadní význam pro zlepšení dopravy v centru.

„Vybudování sjezdu by podle dopravní studie mělo výrazně ulevit dopravě v ulicích Jiráskova, Fritzova, Romana Havelky a Havlíčkova,“ poznamenal.

Zastupitel Radek Popelka (ANO) přidal ještě další důvod, proč investici v rozpočtu ponechat.

„Pakliže se zprovozní obchodní centrum na pelhřimovské výpadovce, pendl zákazníků mezi obchodními lokalitami bude značný. Buď budou jezdit po přivaděči, nebo městem. Bavíme se o tisících aut denně,“ řekl.

I podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum) město sjezd potřebuje. „Nechtěli jsme stavbu zrušit. Pouze o půl roku odložit. Ctíme ale vůli zastupitelů a hned na tom začneme pracovat,“ dodala.

Odbor rozvoje jihlavského magistrátu má již připravené podmínky pro vypsání výběrového řízení. Podle vedoucí odboru Aleny Kottové by měly být zveřejněny v polovině června.

Nejprve se připraví ulice Romana Havelky

„Ještě dolaďujeme časové harmonogramy prací tak, aby silnice byla vždy alespoň jedním pruhem průjezdná. Také aby bylo možné zásobování obchodů. Kvůli tomu máme jednání s vlastníkem komunikace a zástupci komerčních objektů. V momentě, kdy schůzky dokončíme, zahájíme výběrové řízení,“ dodala.

Práce budou podle náměstka primátorky Petra Ryšky (ODS) rozděleny do několika etap. První z nich by měla být zahájena letos v srpnu a zahrnovat bude opravy a přípravu ulice Romana Havelky.

„Samotný sjezd by se měl začít budovat na jaře příštího roku,“ dodal Ryška.

Pro vybudování sjezdu je připravený most přes ulici Romana Havelky, který ŘSD nechalo v předchozích letech kompletně opravit. Mimo jiné se vyměňovala nosná konstrukce, sanovala se spodní stavba, prodlužoval se odbočovací pruh, aby se tam vešla rozšířená nosná konstrukce pro sjezd.

Z tohoto mostu budou řidiči do budoucna najíždět na sjezdovou rampu a stáčet se k ulici Romana Havelky. Napojení na tuto silnici pak bude řešeno klasickou křižovatkou.

K nákupní zóně a Vodnímu ráji na severu Jihlavy vede ze silnice I/38 sjezd zatím pouze ve směru od Havlíčkova Brodu.

K nákupní zóně a Vodnímu ráji na severu Jihlavy vede ze silnice I/38 sjezd zatím pouze ve směru od Havlíčkova Brodu.

zpět na článek