iDNES.cz

Cena nového domova seniorů se zdvojnásobí, jeho součástí bude i školka

  12:06
V areálu jihlavské nemocnice začala stavba nového domova pro seniory. Investorem díla za 430 milionů korun je Kraj Vysočina. Domov má vyrůst za rok a půl na ploše mezi heliportem a Rantířovskou ulicí. Po dokončení by měl nabídnout 138 lůžek. Součástí domova bude i mateřská škola.

Takto bude dle vizualizace vypadat areál nového jihlavského domova seniorů po otevření. Staví se vedle nemocnice. | foto: Kraj Vysočina

Dvě třetiny celkové kapacity domova budou určeny klientům se zvláštním režimem. Tedy těm, kteří trpí demencí či Alzheimerovou chorobou. Šest lůžek má být určeno i pro odlehčovací pobytovou službu. Nové zařízení bude pod správou domova pro seniory ve Ždírci.

„Nebude to jenom pobytový domov pro seniory, ale vznikne moderní komunitní centrum. Takové seniorské centrum v Jihlavě dosud chybí. Bude to místo pro setkávání všech generací. Mohou se tam konat také například setkání pečovatelů nebo různé vzdělávací aktivity, školení či semináře. Vznikne tam i mateřská škola,“ říká Martina Matějková, ředitelka Domova Ždírec.

Podle hejtmana Vítězslava Schreka přijde výstavba nového domova na 430 milionů korun. Kraj Vysočina má na ni slíbenou zatím padesátimilionovou dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí.

Kraj i nadále prověřuje další zdroje financování. Přitom ještě před čtyřmi lety počítalo hejtmanství na stavbu domova se sumou kolem 200 milionů korun. Nyní je cena dvojnásobná.

„Před čtyřmi lety šlo skutečně o velice hrubý odhad. Fakt, že se cena zvyšuje, je dán finalizací veškerých projektových fází a zohledněním standardů. Vysoutěžená částka je odrazem současných cen práce, materiálu i provozních technologií. Ty v čase rostou,“ uvedla Jitka Svatošová, mluvčí hejtmanství.

Mateřská škola bude sloužit dětem zaměstnanců

Nový domov pro seniory bude mít podobu dvoukřídlého objektu o jednom podzemním a třech nadzemních podlažích. Podzemní podlaží bude propojeno spojovací chodbou s nemocniční kuchyní.

„Bezbariérová budova nabídne plně vybavené a pohodlné jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením, samozřejmostí budou polohovací lůžka. Projekt počítá se společenskými a komunitními místnostmi, jídelnou i zázemím pro setkávání s rodinami. To je pro tato zařízení zcela zásadní, i s velmi podporovaným mezigeneračním setkáváním, kdy součástí objektu bude i zařízení pro děti předškolního věku,“ popsal krajský radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.

Mateřská škola, která bude součástí domova, by měla být podle Martiny Matějkové prioritně určena pro děti zaměstnanců domova a nemocnice.

Seniorům by v novém domově měla sloužit také kaple a kavárna. Součástí projektu je rovněž terapeutická zahrada. Zařízení by v budoucnu mohlo nabídnout i aktivizační a společenské programy také pro seniory žijící v nedalekém domově s pečovatelskou službou.

Čekací doba se i vlivem koronaviru výrazně zkrátila

První klienty by zařízení mohlo přijmout koncem příštího roku. Stavební práce už započaly.

„V následujících dvou měsících bude stavební společnost Zlínstav provádět především zemní práce a přípravu na pilotáž, kterou si vyžádal charakter podloží vybrané lokality,“ uvedla mluvčí Svatošová.

V současnosti má Kraj Vysočina pro seniory ve vlastních zařízeních k dispozici 1 330 lůžek, ostatní zřizovatelé nabízejí dalších necelých patnáct stovek lůžek.

Seznam čekatelů na umístění do domova je stále dlouhý, i když část lůžek se nyní uvolnila v důsledku úmrtí souvisejících s koronavirem. Zatímco loni na jaře měl například Domov ve Ždírci na čekací listině 150 žadatelů o umístění, nyní to je osmdesát čekatelů.

„Lidé mají strach dávat své seniory do pobytových zařízení. Čekací seznam se nám proto zkrátil. Poslední tři měsíce na konci roku jsme měli zákaz přijímat nové klienty. Znovu jsme začali přijímat v lednu. Ze 116 lůžek jsme měli od ledna volných šestnáct míst. Ty se teď začínají opět zaplňovat,“ uvedla Martina Matějková.

Doba, za kterou může pobytové lůžkové zařízení klienta přijmout, se různí. „Ta doba je závislá na zdravotní a sociální situaci klienta a jeho rodiny. Je to odhadem tři měsíce až jeden rok,“ dodala ředitelka domova pro seniory ve Ždírci.

zpět na článek