Otevírají se koupaliště, Vodní ráj po roce spustí všechny atrakce

  11:12
Teplé počasí je už několik dnů stabilní, vláda rozvolňuje protiepidemická opatření a to vše nahrává tomu, že se začínají otevírat i venkovní koupaliště. Například v Havlíčkově Brodě a Lukách nad Jihlavou zahajují sezonu již dnes, jihlavský akvapark Vodní ráj otevře své brány o den později, tedy zítra.

Návštěvníci, kteří se o víkendu vypraví do Vodního ráje, se mohou zhruba po roce opět těšit na spuštění všech vodních atrakcí. Ty nebyly loni kvůli protiepidemickým pravidlům v provozu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Stále však platí jistá omezení. Povolená je například jenom padesátiprocentní naplněnost kapacity koupališť či nutnost prokázat se u vstupu bezinfekčností.

Právě předložení potvrzení o negativním testování na covid-19 nebo absolvování očkování je, zdá se, největším problémem.

„Minulý víkend, kdy jsme otevřeli krytou část akvaparku, jsme museli padesát procent lidí poslat domů, protože neměli žádný doklad o bezinfekčnosti, a tudíž jsme je nemohli pustit do areálu,“ uvedl Martin Málek, tiskový mluvčí Služeb města Jihlavy, které akvapark provozují.

Dodržení vládních nařízení budou namátkově kontrolovat hygienici za přítomnosti Policie ČR. „Zatím jsme dělali kontroly v restauračních zařízeních, ale jakmile se sezona rozběhne, budeme navštěvovat i koupaliště,“ uvedl krajský hygienik Jiří Kos.

Několik hřišť i posilovna

Návštěvníci, kteří se o víkendu vypraví do Vodního ráje, se mohou zhruba po roce opět těšit na spuštění všech vodních atrakcí. Ty nebyly loni kvůli protiepidemickým pravidlům v provozu. 

„Jedná se o divokou řeku, vodní hřiby, vodní hrad a chrliče vody. Spuštěný bude velký rekreační bazén, plavecký bazén, dva dětské bazény, tobogan, vodní skluzavky, blowery, perličková lůžka a stěnové masážní trysky. Otevřené budou stánky s občerstvením, tři hřiště na plážový volejbal, dvě víceúčelová hřiště s umělým povrchem, venkovní posilovna a dětské hřiště,“ vypočítal Martin Málek s tím, že kapacita venkovního areálu bude kvůli protiepidemickým opatřením snížena z 2 400 míst na 1 250. V případě vnitřní části Vodního ráje z 240 na 120 míst.

Co je nutné pro vstup na koupaliště (do bazénu)

Vstup na koupaliště je umožněn každému bez příznaků nemoci covid-19. Návštěvník ovšem musí zároveň předložit některé z těchto potvrzení: 

absolvování negativního PCR testu v posledních 7 dnech 

absolvování negativního POC antigenního testu v posledních 72 hodinách 

absolvování testu v práci či ve škole v posledních 72 hodinách (stačí i čestné prohlášení o absolvování testu v zaměstnání nebo ve škole ne starším 72 hodin. Nutné je uvést v prohlášení adresu firmy a školy pro případnou kontrolu) 

mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší jak 180 dní 

mít alespoň 22 dnů po první dávce vakcíny, přičemž mezi podáním první a druhé dávky nesmí uplynout víc než 90 dnů a od druhé dávky více než 9 měsíců (prokázat se vydaným certifikátem)

u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní, ale ne více než 9 měsíců Dětí do 6 let se toto netýká.

Zdroj: Krajská hygienická stanice

Pokud počasí dovolí, v neděli 20. června bude zahájena sezona na koupališti Žabák v Humpolci. Návštěvníky tam čeká řada novinek – ale třeba i zdražení vstupného. „Vstupné bude navýšeno o deset korun, a to z toho důvodu, že od roku 2007 se s cenou nehýbalo. Novinkou pro návštěvníky bude například turniketové odbavení u vstupu, a také nová velká trampolína zabudovaná do země,“ řekl Jiří Hynek, vedoucí humpoleckých městských sportovišť.

Cestu do oblíbeného přírodního biotopu Malvíny v Třešti budou muset návštěvníci ještě na chvíli odložit. Otevření koupaliště je posunuto na 1. července. Důvodem jsou stavební práce na hlavním tahu městem, které by bránily příjezdu na koupaliště Malvíny.

Začátkem prázdnin by měli zahájit sezonu také v přírodním koupacím biotopu v Jemnici a na otevření se chystá také letní koupaliště ve Velkém Meziříčí.

„Voda v bazénech má zatím jenom 16 stupňů, takže čekáme na další teplé dny. Připravujeme ale řadu novinek. Na koupališti bude zesílený internetový signál a nové občerstvení. Zvažujeme také zavedení večerního a ranního koupání a během léta zde bude alespoň dvakrát hrát živá hudba,“ nastínil plány Michal Hořínek, ředitel Sportoviště VM.