iDNES.cz

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

  15:54
Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13. století propukla stříbrná horečka. Obydlí má charakter zahloubeného suterénu pravděpodobně nadzemní stavby. Jeho součástí je studna, v níž se našly lidské obratle.

Archeologové na dvoře odkryli téměř 800 let staré obydlí. Studna, jež výkopu dominuje, je mladší. Našly se v ní drobné úlomky lidské kostry. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Zkoumáme lokalitu, která je od 13. století nepřetržitě obydlená. Mnoho podobných archeologických výzkumů jako srovnatelná města nemáme, protože v Jihlavě se přece jenom tolik v centru nestaví, a tak k výzkumům často nedocházelo,“ pověděl Šimon Kochan z archeologické společnosti Archaia.

Spolu s kolegy provádí záchranný průzkum dvora rohového domu Masarykovo náměstí 21. V domě do konce října fungovalo knihkupectví a čajovna Kuba a Pařízek. Kvůli rekonstrukci se podnik dočasně na dva roky přestěhoval o sto metrů dále do Brněnské ulice.

Na dvoře domu bude vybudována přístavba, která propojí zahradu s čajovnou. Kdo zde před sedmi stoletími žil? Archeologové dokážou zatím nabídnout jenom přibližný obrázek.

„Jednou z teorií je, že v nynější Brněnské ulici, která se za středověku jmenovala Česká, žila tehdy chudší česká městská menšina. Víme, že sousední Čajkovského ulice byla ulicí hrnčířů a ti nepatřili k nejprestižnějším sociálním skupinám,“ uvedl Kochan.

Obratle mohou souviset s hlínou ze hřbitova

Archeologové na dvoře našli pozdně středověkou pec, jejíž využití se budou snažit zpřesnit. „Víme podle historického místopisu, že v domě nad dvorem v 15. století žili pekaři, a proto i nalezená pec mohla mít spojitost s pekařským provozem. S jistotou to nevíme,“ řekl Kochan.

Dominantou dna jámy, již zkoumají archeologové, je kamenem obroubená studna. Ta však vznikla později než zdejší nejstarší obydlí a koncem 19. století byla zasypána. Ve studně archeologové našli asi pět lidských obratlů.

„Nedaleko u kostela sv. Jakuba býval později zrušený hřbitov, a tak je možné, že se obratle do studny dostaly s hlínou ze hřbitova při jejím zasypávání,“ podotkl Kochan.

Zajímavými drobnými nálezy z 13. století jsou tři takzvané brakteáty, mince z období vlády Přemysla Otakara II., dva kamenné přesleny, které byly součástí spřádacích vřeten, či závaží na váhu.

zpět na článek