Adventní výzdobu rozsvítí města na Vysočině i při rostoucích cenách energií

  14:28
Ačkoliv se zvyšování cen energií dotýká většiny měst, na vánoční osvětlení v Kraji Vysočina nebudou mít úsporná opatření výrazný vliv. Samosprávy mají obvykle nasmlouvané energie za staré ceny ještě do konce roku. Redukce dekorativních světel je tak minimální a na Vysočině ji plánují jen některá města.

Originální velký adventní věnec a nasvícený kostel v pozadí. Na takovou vánoční výzdobu láká Třebíč. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Mezi ty, které k omezení výzdoby přistoupí, patří například Žďár nad Sázavou. „V rámci úspor elektrické energie jsme se dohodli na určitém omezení vánočního osvícení. Je to jeden z kroků v této oblasti,“ sdělil žďárský místostarosta Jaroslav Hedvičák.

Pro letošek tak podle vedení města odzvoní barevně zářícím zvonkům, vločkám, kometám a dalším ozdobám, jež dříve o adventu dekorovaly sloupy veřejného osvětlení podél řady žďárských silnic. Vánoční kabát dostane pouze průtah centrem, a to v úseku od Obchodního centra Convent ke kulturnímu domu.

Adventní výzdoba na Vysočině v minulých letech

„Musíme si na rovinu přiznat, že ty ozdoby na sloupech už stejně nejsou úplně soudobé, takže se spojí účelnost s estetikou,“ podotkl žďárský starosta Martin Mrkos. Město tímto opatřením ušetří za celou sezonu kolem 60 tisíc korun.

Nasvíceno zůstane náměstí Republiky s budovou radnice a vánočním stromem i další zelení, dále širší centrum, včetně jehličnanů u Domu kultury. „A aby nebylo osvětleno jen náměstí, v každé čtvrti bude takto ozdoben vždy ještě jeden strom,“ dodal Hedvičák.

V minulých letech vánoční dekorace stály město ročně kolem 200 až 300 tisíc korun. Většinu této sumy tvořily náklady na opravy ozdob, zbytek výdaje za instalaci a elektřinu.

Dekorace z minulých sezon, jiné uspořádání

Žádné novinky ve sváteční výzdobě pro letošek nechystá ani Jihlava. Centrum krajského města bude okrášleno dekoracemi z minulých sezon. Ozářeno jimi bude Masarykovo náměstí s budovou radnice, přilehlými ulicemi Matky Boží, Komenského, Palackého a Benešova a samozřejmě i s vánočním stromem.

„K výzdobě využijeme repasované či loni pořízené světelné převěsy a další ozdoby. Neznamená to však, že by například strom byl totožný jako minulé svátky. Ozdoby sice budou původní, ale zvolí se jiné uspořádání,“ upřesnil mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Loni Jihlavští poprvé vánočně nasvítili radnici. „Na to se lidé mohou těšit i letos. Na noc ale tentokrát budeme výzdobu pomocí časových spínačů vypínat, abychom šetřili energií,“ vysvětlil Daněk.

I v Jihlavě se dle jeho slov samozřejmě v souvislosti s energetickou krizí řeší možnosti šetření. „Máme zpracováno několik variant úspor, a to jak na veřejném osvětlení města celkově, tak na vánoční výzdobě. Bude se k tomu muset vyjádřit nové vedení města a rozhodnout, jaké úspory si představuje. Zatím se ale počítá se stejným rozsahem výzdoby jako v minulých letech,“ uvedl Daněk.

Cena za vánoční kabát centra včetně instalace, údržby i spotřeby elektřiny by se měla pohybovat odhadem kolem 400 tisíc korun.

Strom v Brodě bude nově svítit jen za tmy

Se stejnou výzdobou jako minulé roky počítá Havlíčkův Brod. „Zvažujeme ale, že bychom v nočních hodinách svícení omezili. Světla by nesvítila celou noc, ale v určité hodiny zhasínala,“ uvedla pro ČTK mluvčí brodské radnice Alena Doležalová.

Šetřit chce podle ní město i tím, že vánoční strom v centru města bude svítit jen za tmy, zatímco dřív zářil celodenně.

Ani Třebíč letos vánoční dekorace, které byly loni hitem a mířili za nimi návštěvníci z celého kraje, omezovat nebude. Nakoupí nebo pronajme sváteční výzdobu asi za dva miliony korun; s její instalací se už začalo v druhém říjnovém týdnu. Redukovat používání dekorací radnice zatím neplánuje hlavně díky ceně elektřiny, již má zajištěnou do konce roku.

Pelhřimov nasadí novinky, i díky dotaci ČEZ

Nebrat lidem potěšení ze svátečně okrášlených ulic se rozhodli v Pelhřimově, kde mají dokonce pro obyvatele na poli výzdoby nachystány i nějaké novinky.

„Nezvažujeme omezit vánoční osvětlení města a místních částí. Těší nás, že budeme moci občanům v této neklidné době alespoň trochu zpříjemnit adventní čas světelnou výzdobou a přispět tak ke sváteční pohodě a navození správné vánoční atmosféry. Pelhřimov je krásné město, a když se rozzáří, je ještě krásnější,“ vyjádřil se pelhřimovský místostarosta Zdeněk Jaroš s tím, že na rozsvěcení vánočního stromu se povedlo městu získat dotaci 20 tisíc korun od skupiny ČEZ.

Letošní advent v Pelhřimově přinese i zmíněné novinky, konkrétně dva nové 3D prvky, jež pořídily tamní Technické služby (TS). Jeden bude umístěn na Masarykově náměstí, druhý v městských sadech. Instalovat se budou s výzdobou altánu.

„Naším cílem je přinést atmosféru Vánoc také starým lidem z domova seniorů. Ti se do středu města dostávají méně než ostatní občané, navíc o svátcích za nimi chodí návštěvy,“ zdůvodnila umístění dekorací Eva Hamrlová, ředitelka TS.

Nové dekorativní prvky jsou již s LED osvětlením místo klasických žárovek. „Celkové náklady na pořízení letošní nové vánoční výzdoby včetně oprav stávající se budou pohybovat kolem 100 tisíc korun. Jedná se o rozpočtovanou částku schválenou pro rok 2022,“ dodala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.