O víkendu na jihlavském náměstí zazpívá Langerová, rozezní se kovadliny

  16:14
Tento víkend završený stříbrnou nedělí bude na Vysočině časem mnoha kulturních akcí. Pořadatelé zvou na koncerty, divadelní představení, bruslení a další různá setkání, která se budou konat nejen na náměstích. Přinášíme devět tipů, jak si užít předposlední víkend před Vánoci.

Na jihlavském náměstí v pátek večer vystoupí Aneta Langerová. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

1Bosch svařák v Jihlavě

Také letos se bude v Jihlavě na Masarykově náměstí konat oblíbená a hojně navštěvovaná akce s názvem Bosch svařák. Tu tradičně pořádá pro veřejnost firma Bosch Diesel. Začíná se tento pátek od čtrnácti hodin.

Mezi lidi opět vyrazí andělé na chůdách, kteří budou dětem i dospělým rozdávat sladkosti. Ke koupi bude limitovaná edice tisícovky hrnků s originálním potiskem. Chybět nebude ani štrúdl nebo trdelník zdarma. A také stánky se zbožím, jehož koupí lidé mohou přispět neziskovým organizacím v kraji.

Připraven je i kulturní program. Pódium bude ze začátku patřit lokálním interpretům. Vystoupí folklorní soubor Vysočan i žáci jihlavské základní umělecké školy. Krátce po 17. hodině na pódium zamíří zpěvák Petr Kolář a o hodinu později přijde zazpívat Aneta Langerová. Program v 19 hodin završí ohňostroj.

Výtěžek z letošního Svařáku věnuje společnost Bosch Diesel jihlavské nemocnici.

2Country neděle na náměstí

Místem setkávání s každodenním kulturním programem je v letošním roce adventní vesnička na jihlavském náměstí, kterou kromě prodejních stánků doplňuje také originální kruhové kluziště kolem morového sloupu.

Umělečtí kováři Václav Noha (zprava), Jiří Ondráček (s vítěznou plastikou Fortitudo), Luboš Jan a Josef Tulis vyhráli v Itálii 23. bienále světového setkání kovářů.

Umělečtí kováři Václav Noha (zprava), Jiří Ondráček (s vítěznou plastikou Fortitudo), Luboš Jan a Josef Tulis vyhráli v Itálii 23. bienále světového setkání kovářů.

Letošní stříbrná neděle bude ve znamení country i z toho důvodu, že v rámci programu na pódiu zahrají skupiny Dostavník, Pražce a Kamelot se zpěvákem Romanem Horkým.

Neopakovatelnou atmosféru dotvářejí v jihlavské adventní vesničce kováři, kteří předvádějí svůj um vždy od 16 do 19 hodin. V neděli návštěvníci spatří kvarteto uměleckých kovářů ve složení Luboš Jan, Václav Noha, Jiří Ondráček a Josef Tulis. Ti letos na podzim v konkurenci tří stovek mistrů kovářského řemesla z celého světa zvítězili na bienále v italské Stii. Zlatou medaili si odvezli za plastiku Fortitudo, plachetnice na rozbouřeném moři.

Bušení do kovadlin vystřídá od 19 hodin zimní kinematograf. V neděli tak mohou lidé vidět filmovou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

3Oslavy chanuky v Třebíči

K židovské čtvrti Zámostí, která patří už řadu let na seznam památek UNESCO, patří i oslavy židovského svátku chanuka. Tentokrát si během slavnosti lidé připomenou příběh o stvoření Golema. Přijede ho sehrát dětský divadelní soubor Feigele, který působí při Židovské obci v Praze. Zazpívají a zahrají malí i velcí herci za hudebního doprovodu Pavly Vondráčkové.

Po skončení pořadu budou následovat chanukové dílny. Příchozí si mohou ozdobit perníkového Golema. Najde se také příležitost ke kreslení, vystřihování nebo k ochutnávání tradičních chanukových koblížků.

Akce potrvá v neděli od 15 do 17 hodin v Zadní synagoze v Třebíči.

4Bruslení v polenském parku

Radnice v Polné připravila letos pro své obyvatele překvapení v podobě umělého kluziště. To bude v provozu poprvé od soboty 14. prosince. Jezdit na bruslích tam mohou lidé zdarma až do 2. února. Kluziště bude k dispozici v parku na historickém Husově náměstí.

5Prohlídky hradu Kámen

Vánočně vyzdobené interiéry hradu Kámen s připomínkou tradic se chystají na tuto neděli. Adventní prohlídky budou začínat každou celou hodinu od 10 do 15 hodin.

Těšit se lidé mohou na zdobení perníčků, punč, tematický kvíz, výstavu betlémů ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov nebo přehlídku výrobků dětí z místní mateřské školy.

6Koncert v zaniklé Zahrádce

Kostel svatého Víta ve zrušeném a vysídleném městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou opět ožije tuto sobotu. Hlavní loď kostela rozezvučí od 17 hodin koledy, spirituály, vánoční, duchovní i světské písně v podání skupiny Diogenes z Čechtic.

Městečko Zahrádka neexistuje již několik desetiletí. Zatopila jej voda z nádrže Švihov. Lidé se museli vystěhovat a po vzkvétajícím městečku zbyl jenom kostel. V letech 1940 až 1948 zde působil také komunisty umučený kněz Josef Toufar.

7Hradní jarmark v Ledči

Hrad v Ledči nad Sázavou pořádá v neděli na svém nádvoří od 10 do 16 hodin jarmark. Těšit se můžete na vystoupení dětí z mateřské školy, písně v podání skupiny Ars Camerata či koledy v podání dechového dua. Vánoční pohodu zpříjemní flašinetář Martin Štěpánek se svým vystoupením.

8Ostrov Pohody ve Žďáře

Ostrovem pohody v předvánočním shonu bývá už tradičně stejnojmenná akce ve Žďáře nad Sázavou. Letos to je dokonce čtyřdenní maraton divadelních pohádek, dílen a koncertů.

Součástí programu je páteční den otevřených dveří v Městském divadle či sobotní vystoupení dětských folklorních souborů. Akce se koná od 12. do 15. prosince. Základnou je žďárské divadlo.

9Vídeňské vánoční trhy

Vídeň není jen jedna. Co takhle vyzkoušet vánoční trhy v té české Vídni u Velkého Meziříčí? Těšit se můžete na stánky s vídeňskými pokrmy, čtení pro děti, dílny, autorskou tvorbu či na nedělní koncert skupiny Nejsme doma. Trhy se konají tento víkend od 10 do 18 hodin.