Žatec posílá druhou žádost o zápis do UNESCO, rozšířil ji o chmelnice

  16:46
Město Žatec učinilo další krok na cestě k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Nominační dokumentaci začátkem týdne podepsal ministr kultury a bude odeslána do Centra světového dědictví v Paříži. Zda Žatec uspěje, či nikoli, by mělo být jasné v létě příštího roku.

Pohled na střechy domů a komíny, kterých bylo na začátku minulého století v Žatci zhruba sto. | foto: cyklotoulky.cz

Je to už podruhé, co město o zápis na prestižní listinu usiluje. „Jsem rád, že můžeme mezinárodní veřejnosti přiblížit jedinečné chmelařské kulturní dědictví, které je po staletí součástí naší historie a na které můžeme být právem hrdi,“ uvedl při podpisu dokumentace ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Žatecko patří k nejstarším a největším chmelařským oblastem a Žatec byl pro mimořádnou kvalitu pěstovaného chmele a piva královským městem. I díky své architektuře se podle slov ministra kultury jedná o jedinečné místo světového chmelařství.

Před dvěma lety se na seznam podařilo dostat historické krajině Krušnohoří s dědictvím hornické činnosti. Návrh na zápis oblasti se staletou hornickou tradicí podaly společně Česko a Německo. Dalším zápisem byl Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který je nejstarším velkým hřebčínem na světě.

Žatec se svou žádostí napoprvé neuspěl, od Výboru pro světové dědictví dostal doporučení přepracovat nominační dokumentaci s tím, aby ji rozšířil o chmelnice

Součástí nominace se tak stala i ves Stekník včetně tamního zámku, vesnice Trnovany s příklady zachovalých sušáren chmele a okolní krajina chmelnic. Rozšířily tak původní popis historického jádra Žatce včetně Pražského předměstí cenného množstvím technických památek, jež sloužily ke zpracování a skladování chmele.

Autor: