V Žatci vystaví stříbrný poklad nevyčíslitelné hodnoty objevený v roce 1937

  7:08
Regionální muzeum v Žatci nakonec vystaví unikátní stříbrný poklad z období raného středověku, který byl objeven v Žatci v roce 1937. Organizace získala od města příspěvek ve výši 1,2 milionu korun. Suma má pokrýt stavební úpravy prostor budoucí expozice.

Poklad tvoří stříbrné šperky, více než 300 mincí, dva zlaté prsteny a další předměty. | foto: Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Mimořádný příspěvek odsouhlasili žatečtí zastupitelé na svém posledním zasedání.

V červenci přitom žádost muzea o stejný příspěvek neschválili s tím, že na to nejsou v městském rozpočtu prostředky a město by mělo kvůli finančnímu dopadu koronakrize šetřit. Nyní změnili názor.

Poklad byl nalezen v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele. Od té doby je uložen v muzejním depozitáři a vystavován je pouze výjimečně. Jde o památku nevyčíslitelné ceny a ojedinělé historické hodnoty.

„Tehdy nebylo ještě jasné, jak se bude vyvíjet hospodaření města. Propad ve sdílených daňových příjmech byl významný, přišla ale kompenzace od státu,“ řekla starostka Zdeňka Hamousová (USZ), která se při předchozím hlasování zdržela a nyní pro poskytnutí příspěvku zvedla ruku.

Muzeum má vše administrativně připravené. „Dalším krokem je vypsání výběrového řízení na zhotovitele. Vzhledem ke složitosti projektu jich bude více,“ uvedla ředitelka muzeu Radka Holodňáková s tím, že muzeum získalo zhruba polovinu z celkové částky na vybudování nové atraktivní expozice.

Prostředky jsou určené na stavební úpravy muzejních prostor, osvětlení, bezpečnostní vitríny, dveří a další zabezpečovací prvky. Další milion korun budou stát finální práce pro vystavení pokladu a muzeum náklady pokryje ze svého rozpočtu.

Termín, kdy veřejnost stříbrný poklad uvidí, není pevně stanovený. „Vzhledem ke koronaviru se dnes těžko cokoliv odhaduje. Pokud vše půjde dobře, rádi bychom novou expozici dokončili v průběhu příštího roku,“ doplnila Holodňáková.

Žatecký stříbrný poklad je soubor šperků, hřiven, více než 300 mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů. Váží téměř tři kilogramy. Poklad byl nalezen v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele.

Od té doby je uložen v muzejním depozitáři a vystavuje se pouze výjimečně. Jde o památku nevyčíslitelné ceny a ojedinělé historické hodnoty. Na tom, aby ho mohlo muzeum vystavit nastálo, pracují muzejníci už několik let.