iDNES.cz

Ruina a klepání na čelo jiných je neodradily, teď otevírají gotický skvost

  14:10
Po šesti letech práce se završilo úsilí o záchranu jednoho z nejstarších a historicky nejcennějších domů v Žatci. Mederův dům neboli Mederhaus, podle posledních německých majitelů, je opravený a vznikla v něm expozice o jeho historii, obyvatelích i samotné rekonstrukci. Zítra se otevírá pro veřejnost.

Mederův dům byl ještě před pár lety ruina. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Na začátku byl dům v rozvalinách a ještě před pěti lety si někteří lidé klepali na čelo, když tu zříceninu viděli. Dnes stojíme v opraveném domě, který jsme nezachránili pro sebe, ale proto, aby opět ožil. Zase je chloubou města,“ uvedl Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu, který cennou památku vlastní a inicioval její záchranu.

Mederův dům patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí, které bylo možné v Žatci najít, a zároveň k vůbec nejstarším ve městě. První písemná zmínka o něm je v městské knize roku 1564.

Dům je ale prokazatelně mnohem starší, což dokazují jeho pozdně gotické základy, a řadí se tak mezi první příklady městského středověkého stavitelství v zemi. Dodnes se dochovalo několik historických stavebních prvků, třeba terakotový gotický portál z vypalovaných tvarovek.

Za první republiky se v domě pořádaly exkurze. V 80. letech 20. století se ale dům zřítil a zůstaly z něj jen obvodové stěny a sklepení.

Rekonstrukce památky z konce 14. století stála více než 20 milionů korun. Pomohla dotace z IROP, příspěvky od soukromých dárců, firem, města i kraje.

Vznikla v něm zajímavá expozice, která vypráví pohnutý příběh domu. „Při její tvorbě jsme využili toho, že Mederův dům je sám o sobě hodně členitý, a témata jsme rozdělili do jednotlivých pater. Věnují se jak stavební historii domu, tak osobnostech, které ji utvářely. Není tu přitom jen suché muzeum, ale i prostor, kde je možné strávit příjemný čas. Je zde také hodně interakce,“ popsala autorka scénáře expozice Monika Merdová.

Stavební historie domu ukazuje například i zajímavé archeologické nálezy včetně „pokladu“. Ten obsahuje čtyři mince a kosti kohouta, které sloužily jako obětina chránící obydlí před neštěstími.

Návštěvníci se mimo jiné dozvědí i o žatecké rodačce, slavné bylinkářce Marii Treben, a součástí expozice je také podzemní kino. Pro nejmenší návštěvníky je připraveno archeologické pískoviště a nahlédnout mohou do skrýše skřítka.

V červnu je otevřeno vždy v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin, od července bude dům přístupný denně. „V budoucnu chystáme i komentované prohlídky a tématické akce pro veřejnost,“ dodal Antoni.

zpět na článek