iDNES.cz

Po desetiletém boji s hlučnou továrnou se lidé v Žatci dočkali zastání

  0:07
Deset let si stěžují obyvatelé Žatce na továrnu HP Pelzer. Vadí jim zápach, prašnost a hluk z výroby, která navíc zčásti probíhá v načerno postavených halách. Teď se zdá, že se jim podaří domoci se nápravy.

Firma, která už dostala několik pokut, chce výrobu zlegalizovat, přičemž aby se jí to mohlo podařit, dostala od resortu životního prostředí nakázáno požádat o posouzení vlivu na životní prostředí a projde i veřejným projednáváním. Zároveň slibuje protihluková a další opatření.

Fotogalerie

V rámci procesu tzv. velké EIA se posuzují vlivy staveb a provozu na životní prostředí a veřejné zdraví. Vedení města očekává, že posudek výrazně přispěje k vyřešení dlouholetých problémů v lokalitě kolem bývalých závodů Mitop a cukrovaru, kde má HP Pelzer výrobu, a šroubárny, kde má firma sklady.

„Společnost nám deklarovala, že chce splnit všechny požadavky, aby výroba probíhala v souladu s legislativou, a její zástupci nám předložili seznam opatření, která už provedli. Řada dalších problémů ale vyřešena stále není,“ uvedla starostka Zdeňka Hamousová (ANO).

„V areálu průběžně děláme protihluková opatření. Kromě toho pracujeme, přesunem výroby do jiných závodů a nenasmlouváním dalších nových zakázek, na snížení objemu výroby,“ zmínil již prováděné kroky ředitel žateckého závodu Radim Foldyna v tiskovém prohlášení.

Avšak podle obyvatel z bytové zástavby, která s areálem sousedí, jde jen o slova a stav, na který dlouhodobě upozorňují, se nelepší.

„Dopady provozu na okolí považujeme nadále za negativní. Hluk, především v noci, je velký a neustává. Firma s námi jedná jen sporadicky a její kroky hodnotíme jako nestandardní,“ říká Anna Buraňová, která bydlí v sousedství areálu závodu a zastupuje i další obyvatele.

Ti poukázali i na to, že velká část prostor, kde probíhá výroba a expedice zboží, je postavená a užívaná bez řádných povolení, tedy načerno. Za to už firma dostala od žateckého stavebního úřadu pokuty v celkové výši několika milionů korun.

Se stížnostmi se lidé opakovaně obracejí na řadu úřadů a institucí včetně ombudsmana.

Ten potvrdil, že postup stavebního úřadu vůči firmě přes udělení pokut není obvyklý ani dostatečně důrazný. Firma mezitím dostala pokuty i od České inspekce životního prostředí a hygieny a lidé už začali chystat i právní kroky.

Podle ministerstva hrozí negativní vliv na zdraví občanů

Společnost se původně chtěla procesu tzv. velké EIA, jejíž součástí je i veřejné projednávání, vyhnout a pokusila se získat dodatečné povolení pro své objekty i bez tohoto posudku. Argumentuje přitom, že posuzování zdrží další kroky, jež mají negativní zátěž zmírnit. Závěr procesu EIA totiž očekává až v březnu.

„Dokud nebude dokončen proces EIA, nesmíme stavět nové sklady, které by nahradily stávající, jež jsou nevyhovující. Současně jsou pozastaveny rekonstrukce objektů, kdy plánujeme větší protihluková opatření, jako třeba výměnu či opravu vzduchotechniky,“ tvrdí Foldyna.

Ministerstvo životního prostředí nicméně konstatovalo, že provoz může mít významný negativní vliv na jednotlivé složky životního prostředí a zdraví občanů, a proces tak proběhne.

Město pak navíc chce, aby firma u Státního zdravotního ústavu nechala udělat i posouzení vlivu společnosti na lokalitu a zdraví obyvatel.

zpět na článek