Žatec půjčí Chrámu chmele a piva na nezaplacené odvody, zrušil také audit

  13:58
Radnice v Žatci půjčí turistickému areálu Chrám chmele a piva více než dva miliony korun na uhrazení dluhu za sociální obvody. Městská organizace totiž roky neplatila zdravotní a sociální pojištění. Půjčku má splácet do roku 2024.

Lákadlem Chrámu chmele je také chmelařský orloj a restaurace U Orloje. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Okresní správa sociálního zabezpečení vyčíslila navíc penále 1,3 milionu korun. U něj se chrám chmele pokusí dojednat prominutí.

Poskytnutí peněz schválili zastupitelé. „Ze strany města je to i postoj, že za celým projektem stojíme,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová (ANO).

To ostatně město ukázalo i minulý měsíc, když areálu, který se už dlouho potýká s finančními problémy, dalo mimořádnou dotaci 1,7 milionu korun na provoz.

Zastupitelé na své poslední schůzi zároveň zrušili své dřívější usnesení o zadání externího auditu, jenž se měl zaměřit na hospodaření Chrámu chmele a piva. Stačí jim závěry finančního výboru. Tento krok však kritizuje opozice.

„Audit by měl proběhnout. Za celou věc je zodpovědná městská rada, která měla mít přehled, a městské kontrolní orgány,“ řekl Marcel Kollman z ODS. Dodal, že poskytnutí půjčky je jen umělým prodloužením životnosti organizace.

„Příliš nevěřím, že vydělá tolik, aby byla schopná sumu vrátit,“ zmínil Kollman.

Řízením organizace byl donedávna pověřen Ondřej Baštýř, z funkce už odstoupil. Zda po něm bude město vymáhat kompenzaci, není jasné. Vedením chrámu je nyní pověřen Karel Havelka.