Na Stekníku ukážou skryté poklady, sochy světlonošů se vrátily po 72 letech

  17:58
Návštěvníkům zámku Stekník na Lounsku se o víkendu naskytne jedinečná příležitost spatřit několik pokladů ze zámeckého depozitáře. Vystaveny tu budou i dvě velké dřevěné plastiky andělů světlonošů z přelomu 18. a 19. století, které se na zámek nedávno vrátily po více než sedmdesáti letech.

Dvě sochy andělů světlonošů byly součástí mobiliáře do roku 1950, zpět na zámek Stekník se znovu vrátily až letos. | foto: archiv zámku Stekník

„Návštěvníci je budou moci spatřit vůbec poprvé,“ uvedla kastelánka Jana Zajíčková s tím, že po této mimořádné výstavě budou sochy nějaký čas uloženy zpět do zámeckého depozitáře. V budoucnu je zámek plánuje zařadit do expozice v interiéru nastálo, ale v tuto chvíli ještě není zřejmé kdy. „Chtěli jsme se jimi proto nyní pochlubit a lidem je ukázat,“ řekla kastelánka.

Andělé světlonoši byli ze zámku odvezeni počátkem roku 1950, kdy byl přidělen do správy Československým státním statkům.

„Spolu s dalším hodnotným mobiliářem byli andělé vystěhováni nejprve do depozitáře svozového zámku Krásný Dvůr a odtud pak byli v 90. letech převezeni do dalšího depozitáře, tentokráte na zámek v Benešově nad Ploučnicí. Domů na zámek Stekník se vrátili až v letošním roce, po 72 letech,“ popsala osud figur kastelánka.

Podle ní jsou 1,2 metru vysoké sochy vzhledem k jejich stáří v docela dobrém stavu. „U jednoho anděla je poškozená ruka, kdy jsme museli svíci provizorně připevnit,“ zmínila Zajíčková.

Spolu s anděly budou vystaveny i dva menší ostatkové relikviáře z depozitáře zámku.

Na poklady ze zámeckého depozitáře se zájemci mohou přijít podívat zítra i pozítří od 10 do 16 hodin, poslední prohlídka je od 16 hodin.

Autor: